• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
9 Mayıs 2023 Salı

Tarihe sığmayanların şehri

Bu destan şehir bana hiç yabancı değildi... Onu, ilkin okul sıralarında tarih kitaplarından tanıdım.

Hatıralardan, belgesellerden, mektepten cepheye koşan on beşlik Mehmetçiklerden, Ezineli Yahya Çavuşlardan, Bigalı Mehmet Çavuşlardan, Koca Seyitlerden, Mücahide Hatice Hanımlardan, millet hafızasına kazınmış ortak kaderin, acının, hüznün, mücadelenin, kahramanlığın, direnişin, düşmana geçit vermeyen iman dolu göğüslerin vatan uğruna siper oluşlarından tanıdım.

Adını ezberlediğim cepheleri, meydanları, tepeleri, çarşıları, kısacası şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış toprakları adımlarken, Çanakkale'de, tarihe sığmayanların yazdığı destanı bir kez daha tefekkür etme imkânı buldum.

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker

Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın

Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın

İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy, geri dönmemek üzere gelinen Çanakkale'de tarihin akışını değiştiren kahraman vatan evlatlarına bu dizelerle sesleniyordu.

Birinci Dünya Savaşı'nın en kanlı muharebelerinden biri olarak görülen, milletimizin şan, şeref ve zafer anıtı Çanakkale'yi bir de şiirlerden tanıyordum.

İşte böylesi 'ortak bir hafıza' ile tanıdığım şehri geçen hafta sonu ziyaret etme imkânımız oldu.

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği'nce düzenlenen seyahatte çeşitli illerden gelen 50 civarında gazeteciyle tarihimizin aziz hatıralarına yerinde şahitlik ettik.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve Ezine Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte, Türk milletinin varoluş savaşının verildiği topraklarda Çanakkale Şehitlik Anıtı, Yahya Çavuş Evi, Abdurrahman Camii, Troya Müzesi ve Antik dönemden kalma pek çok bölge gezi rotamızı oluşturdu.

Eskiden şöyle haberler okurduk: Çanakkale Savaşı'nda ölen İngiliz, Fransız ve Avustralyalı askerler için ülkeleri muhteşem anıtlar yapmışken, Türk şehitliğinin hali içler acısı...

Öyleydi, lakin, epeydir durum bambaşka...

1944 yılında temeli atılmasına rağmen çeşitli evrelerden geçen ancak bir türlü bitirilemeyen Çanakkale Şehitleri Abidesi, Ak Parti iktidarında tamamlanarak 18 Mart 2005'te Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görkemli bir törenle açıldı.

O tarihten bu yana, bize vatan kıldıkları toprağın bağrında sıra dağlar gibi yatan askerlerimizin aziz hatırasına yaraşır nitelikte bir şehitlik karşılıyor gelenleri.

Şehitler tepesinin ziyaretçileri hiç eksik olmuyor.

Yurdun dört bir yanından öbek öbek gelen gençlerle dolup taşan şehitliğe, STK'lar ve çeşitli belediyeler sıkılıkla turlar düzenliyorlar.

Ancak, çocuklarımızı yetiştiren ailelere ve gezi düzenleyenlere naçizane tavsiyem, bir şehitliğe gidildiğinde nasıl davranılması gerektiği hususunda gençlerimize ön bilgi vermeleridir.

Çünkü şehit kanlarıyla sulanmış o mübarek beldede arkadaşlarıyla bağırış çağırış içinde konuşan, şakalaşan, koşuşturan ergenlere şahit oldum.

Hiç değilse orada içimize dönelim, tefekkür edelim, şehitler tepesinin ve tarihin sesine kulak verelim, dualar edelim.

Çanakkale'de gazetecilere ev sahipliği yapan Ezine'nin genç bir belediye başkanı var.

Güray Yüksel, Ezine'nin hızla kabuğunu kırmakta olan bir ilçe olduğunu söylüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının yapımını üstlendiği bir kültür merkezi kazandırılmış ilçeye.

Eskiden mezbelelik olan yerler kamusal yeşil alanlar olarak düzenlenmiş; ilçeye nezih bir sosyal tesis kazandırılmış.

Çanakkale'nin tamamı gibi Ezine, antik çağlara uzanan tarihi geçmişiyle pek çok kültür varlığına ev sahipliği yapıyor.

İlçenin misafirlerini ağırlayacağı yeterli otel ve konaklama tesislerine kavuşması halinde peyniriyle meşhur Ezine'ye yepyeni ufaklar açabilir.

Doğrusu, bu gezi sayesinde hem Ezine'yi tanımış olduk, hem de Anadolu'nun çeşitli illerinde yayın yapan yerel gazetelerde veya haber ağlarında, sosyal medya paylaşımlarında Ezine ve Çanakkale gündeme gelmiş oldu.

Dernek Başkanı İbrahim Gökdemir, 81 ilde kültür ve turizmi yayma çabalarının bir parçası olarak gördükleri gezilerde, dört yıl içinde, otuz ilde 500 civarında gazeteciyle faaliyet gerçekleştirdiklerini söylüyor.

Farklı illerde medya, kültür, turizm ve sanat faaliyetlerini mezceden böylesi bir kültürel etkileşimin, tanıtım ve tanıma faaliyetinin tesirli olduğu kanaatindeyim.

Tarihin, denizin ve yeşilin cömertlikle buluştuğu bir şehir Çanakkale...

Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde yaşayanlar için hemen şuracıkta...

Üstelik geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hizmete açılan 1915 Çanakkale Köprüsü mesafeyi kısalttı.

Tek üzüntüm, hazır istikamet Çanakkale olmuşken Mehmet Niyazi Özdemir'in Çanakkale Savaşları hakkında yazılmış en iyi eserlerden biri olan 'Çanakkale Mahşeri' adlı romanı yanıma almamış olmaktı.

Ya nasip, bir dahaki sefere...

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

Antalya'da teleferikte mahsur kalanları kurtarma çalışmaları devam ediyor

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu