• $8,8869
  • €10,389
  • 497.079
  • 1380.56
7 Ağustos 2021 Cumartesi

Tarih hırsızı

Haber iyi, ancak, yakın tarihte yaşanmış bir haydutluğu, hırsızlığı, yağmayı hatırlamamıza da vesile oldu; Irak, yasa dışı yollarla ülke dışına kaçırılan 17 binden fazla tarihi eserini ülkeye geri getirmeyi başardı.

Kaybettiğini bulmanın sevinciyle Irak Dışişleri Bakanı Fuat Hüseyin, ABD'nin 2003'teki işgali sırasında ülkedeki müzelerden çalınan tarihi eserlerin yeniden vatana dönüşünün müjdesini veriyor.

Hüseyin, 2016'dan bu yana, geçmiş yıllarda yaşanan müze yağmaları sonrası yasa dışı yollardan ülke dışına kaçırılan 17 bin 338 tarihi esere ulaştıklarını söylüyor.

Iraklı Bakan, söz konusu tarihi eserlerden 17 bin 321'nin ABD'den, 9'unun Japonya'dan, 7'sinin Hollanda'dan ve birinin de İtalya'dan yurda getirildiği bilgisini veriyor.

Hatırlayalım, ABD'nin 2003'teki Irak işgali sırasında, başta Bağdat olmak üzere ülkenin farklı vilayetlerindeki birçok müze yağmalanmıştı.

Sadece bu da değil, işgalin ardından Irak Milli Kütüphanesi'nde de büyük bir yangın çıkmış ve paha biçilmez tarihi eserlerle birlikte ülkenin hafızası kül olmuştu.

Bu 21. yüzyılda yaşanmış bir barbarlıktı.

Irak Milli Kütüphanesi'nin yanması, tarihte Bağdat'ta yaşanan ikinci "kitap katliamı" olarak kayıtlara geçiyordu.

1260'da dönemin en büyük kütüphanesi olan Bağdat Kütüphanesi, Moğollar tarafından yok edilmişti.

Tarihi eser kaçakçılığından çok çekmiş bir ülke de Türkiye.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız çalınan, yurt dışına kaçırılan eserlerimizi geri alabilmek için ciddi, meşakkatli, uzun yıllara yayılan hukuk mücadelesi veriyor.

'Anadolu'dan kaçırılan tarihi eserleri toplasanız, belki birkaç yeni müze kurmaya yetecek kadar eser vardır' desek mübalağa etmiş olmayız.

Bugün 17 binden fazla tarihi eser ait olduğu topraklara, Irak'a geri döndü evet, ve fakat, kimbilir haydutların elinde daha nice çalıntı eserler var!

Herhangi bir işgal gücü girdiği yeri mahvetmekle kalmıyor, bir tarih hırsızı olarak ülkenin geçmişini ve geleceğini de çalıyor.

<p>Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme 'açık

Rum lider Anastasiadis çözüme 'Hayır' dedi

Türkiye'deki şehirlerin isimleri nereden geliyor? İşte sizin memleketinizin hikâyesi

Adana'da 263 milyon 400 bin kaçak makaron ele geçirildi

Nükleer enerjili süper bilim yatının geceliği 1 milyon dolar olacak