• $28,9803
  • €31,2627
  • 1868.42
  • 7913.76
7 Ekim 2023 Cumartesi

Şuşa yolunda ‘Korkut Ata'

Yerli Düşünce Derneği'nin sekiz yıldır düzenlediği Türk Dünyası Film Haftaları'ndan biliyorum; Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan ve dahi diğer Türk coğrafyalarının katılımıyla kurulması arzulanan Türk Dünyası Sinema Birliği'nden söz edilir durur yıllardır.

Jeopolitik angajmanlar nedeniyle midir nedir bilinmez, Türkiye'nin çabalarına karşın, 'birlik' konusunda henüz arzulanan seviyeye ulaşılamadığını görüyoruz.

Gerçi üç yıl önce bu süreci hızlandıracak önemli bir adım atılmadı değil!

Türk dünyasının sinemasal birikimini aynı çatı altında buluşturan Korkut Ata Türk Dünyası Film festivali bu bağlamda kilometre taşı olabilir.

İlki 2021'de İstanbul'da, ikincisi ise geçen yıl Bursa'da düzenlenmişti.

Her yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen bir şehirde düzenlenmesi öngörülen festival bu yıl Azerbaycan'ın başkenti Bakü ve işgalden arındırılan Şuşa şehrinde (8-11 Ekim tarihleri arasında) gerçekleştirilecek.

Bu vesileyle (nasipse) önce Bakü'ye ardından da Şuşa'ya doğru yola koyulacağız.

Ülkemizden Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Uluslararası Sinema Derneği'nin katkı verdiği festivalde Türk Cumhuriyet ve topluluklarından 32 film gösterilecek.

Bu yıl Azerbaycan Kültür Bakanlığı'nın himayesinde düzenlenen etkinlikte Türkiye'den iki film yarışacak.

Mustafa Kutlu'nun aynı adlı eserinden Ahmet Sönmez tarafından sinemaya uyarlanan Yıldız Tozu kurmaca film, Murat Pay'ın çektiği ve Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'nin oluşum serüveninin anlatıldığı 'Hep Otuz Üç Yaşında' adlı yapım ise belgesel yarışmasında Türkiye'yi temsil edecek.

Kurmaca Film Yarışması'nda Uluslararası Sinema Derneği Başkanı yönetmen Nazif Tunç, Belgesel bölümünde ise yönetmen İsmet Arasan Türkiye adına ana jüri üyeleri olarak görev yapacak.

Ayrıca Türkiye'den yapımcı ve yönetmenlerden oluşan sektör temsilcileri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TRT'den kurum yetkililerinin katılacağı festivalde gösterim programlarının dışında yapım hazırlığında olan film projeleri için sunumlar yapılacak, ortak yapımcı arayışı için etkinlikler düzenlenecek.

Tabi bizim için, 35 yıl sonra Ermenistan esaretinden kurtarılan ve "2024 İslam Dünyası Kültür Başkenti' seçilen Şuşa şehrini görmek, ayrı bir heyecan vesilesi olacak.

Coğrafyamızda kaos planlayan küresel güçlere karşı Türk dünyası ülkelerinin birlik ve beraberliği daim olsun.

Bizi bir tutan ortak geçmiş, diri tutacak olan ise ortak gelecektir.

Bu yolda edebiyat, sanat ve sinema vasıtasıyla yeni kuşaklara hatırlatılması lazım gelen en önemli hususlardan biri de dilde, fikirde ve işte birlik meselesidir.

Bu ülkünün harcı ortak projelerle katılacaktır.

<p>Edinilen bilgiye göre, merkez Mezitli ilçesi Menderes Mahallesi'nde N.E.'ye ait 33 A 4155 plakalı

Yanan otomobili balkondan söndürmeye çalıştı

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''