• $9,5237
  • €11,1532
  • 551.492
  • 1522.04
26 Temmuz 2021 Pazartesi

Süheyl Ünver evreni…

Ülkemizin yetiştirdiği en büyük kültür tarihçilerinden merhum Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver, 88 yıl bereketli bir ömür yaşadı; geride, kültür tarihimize damga vuran onlarca eser bırakarak 1986 yılında ebediyete irtihal etti.

Modern dünya, onun gibi çok yönlü insanların yetişmesine hala izin veriyor mu, öyle bir iklim kaldı mı acaba?

Süheyl Ünver denilince önümüze bir 'evren' serilir.

O bir hekim, tıp tarihçisi, ilimler tarihçisi, folklor araştırmacısı, etnograf, yazar, arşivci, ressam, şair, hattat, ebru sanatçısı, müzehhib...

'Bugünkü iklim böylesi alimler yetişmesine izin veriyor mu' diye sormamızın nedeni biraz da bu çok yönlü, donanımlı şahsiyet özellikleridir.

Süheyl Ünver yaşadığı sürece ve gittiği her yerde yazı, çizim ve resimleriyle tarihi, dini ve sivil mimari eserlerimizi kayda geçirdi, defterler tuttu; ki o defterler, kültürel hafızamızın en kıymetli eserleri arasında yer alıyor.

Ünver'in, beş ciltlik İstanbul Risaleleri, Orta Anadolu Defterleri, Edirne Defterleri, Konya Defterleri böyle bir vatan sevgisiyle ortaya çıktı.

Türk tarihini ve kültürünü yekpare bir bütünlük içinde çift yönlü bir sarmala dönüştüren Süheyl Ünver, 'sürekliliği' sağlayan en önemli şahsiyetlerden biri oldu, bu inançla eserler verdi, öğrenciler yetiştirdi.

Süheyl Ünver ile ilgili (yakın zamanda) Ahmet Güner Sayar önemli bir biyografik eser yayınlamıştı.

'A. Süheyl Ünver' (Ötüken Yayınları) adlı bu kitap, Hoca'nın hayatını, şahsiyetini, eserlerini konu alan önemli bir kaynak eser.

Bugün, onun yazdıklarından hareketle ortaya konulan yeni bir eser daha var elimizde.

Ünver'in Edirne ile alakalı makale, yazı, fotoğraf ve çizimleri, "Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver'in kaleminden Edirne" isimli kitapta toplanmış vaziyette.

Kitabın yazarı Ender Bilar, Ünver'in, Dr. Rıfat Osman ile tanıştıktan sonra 10 yıl boyunca birbirlerine karşılıklı 750 mektup yazdıklarını, bu mektupların

hepsinin Edirne tarihini içerdiğini ifade ediyor.

Nitekim, bu mektuplaşmalardan feyz alan Süheyl Ünver Edirne'yi sık sık ziyaret ediyor.

Edirne'nin tarihsel gelişiminde gördüğü aksaklıkları belediye başkanlarına,

valilere, ilgili bakanlıklara bildirerek birçok alanda Edirne'nin tarihi

eserlerini koruma anlamında önemli görevler alıyor.

Kitabın yazarı Ender Bilar, Ünver'in Edirne ile alakalı makalelerini bir kitapta toplayabilmek için büyük emek harcamış.

Hocanın gazetelerde, dergilerde yazdığı makaleleri derli toplu şekilde, iki kapak arasına toplayarak, geçmişin Edirnesi'ni bugünün okuruna sunmuş.

Not: İlim tarihimizin bir başka önemli şahsiyeti, tarihçilerin kutbu Halil İnalcık Hoca için bugün Fatih Cami Haziresi'ndeki kabri başında bir anma programı düzenlenecek. İstanbul İlk Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından tertip edilen anma programı 13:30'da başlayacak.

Her iki münevverimizin aziz ruhları için bir Fatiha...

<p class='MsoNormal'>Microsoft'un kurucusu Bill Gates de Türkiye'ye  hayran kalan ünlülerden. yüzen

Bill Gates'in Fethiye turu

Kahramanmaraş'ın cips tarhanası Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da Cıdır Ovası'nda şehitler için dua etti

İnkaya kazıları Paleolitik dönem insanlarının göçlerine ışık tutacak