• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
23 Şubat 2021 Salı

Siyah inci: Malcolm X

New York metrosunda seyahat ederken, genç bir siyahi Amerikalı'nın üzerinde 'Ben köleyim' yazan tişörtünü görünce şaşırmıştım.

Bir insan, geçmişin kötü hatırasını neden üzerindeki giysiye kazır?

Halk otobüslerinin arka koltuklarını (zannımca bilinçli olarak) tercih eden bazı siyahi gençleri de görmüşlüğüm var.

Bu davaranış, karanlık günlere bir atıf mıydı?

Siyahi Amerikalılar bir zamanlar beyazlarla aynı otobüse bile binemezdi.

Aynı otobüsü paylaşmaya başladıklarında ise 'zenci'lerin yeri en arka koltuklardı...

Bugünün gençlerinin anne babaları, dedeleri ABD'deki ırkçılıktan çok çektiler ve o kötü günleri hatırlamak dahi istemiyorlar.

Ancak genç nesil, daha farklı düşünüyor; cedlerine yaşatılan zulmü unutmadıklarının bilinmesini istiyor olabilirler.

Kanada'da farklı etnik gruplar arasında yapılan bir araştırmayı hatırlıyorum: Genç nüfus, anne babalarına göre ırkçılık konusunda daha hassas...

Siyahilerin bu mücadelesi, Batı Afrikalıların 1500'lü yıllarda 'vahşi hayvan' gibi yakalanıp Amerika Kıtasına işçi-köle olarak getirilmeleriyle başlayan, uzun ve detaylı arka planı olan bir hikaye...

Amerikan siyahi tarihinin özgürlük ve adalet mücadelesinde Rosa Parks (1913-2005), Martin Luther King (1929-1968) ve Fred Hampton (1948-1969) gibi isimler önemli kilometre taşları...

Bu yolculukta Müslümanlığı seçen bir siyahi, Malcolm X'in (Hac Malik el Shabazz) hatırası ve etkisi ise bambaşkadır.

Amerika'nın gelmiş geçmiş en etkili siyahi adalet savunucusu, önder Malcolm X, 40 senelik kısa hayatında (1925-1965) Amerikalı ve dünya Müslümanlarına onurlu bir miras bıraktı.

Malcolm X'in bir suikastle şehadete yürümesinin ardından 56 yıl geçti.

Gönüldaşları ise 'mücahit Malcolm'ü unutmadı.

Malcolm X, önceki gün vefatının 56. yılında Amerikan-İslami İlişkiler Konseyinin (CAIR) çevrim içi düzenlediği panelle anıldı.

Panelde konuşan Sudan kökenli Dr. Ahmed Osman, Malcolm X'i anlatırken ''O müthiş bir hatipti, mücadele ruhu hepimizi derinden etkiledi' dedi.

Bir önemli şey daha söyledi Dr. Osman: "Malcolm, hac ziyaretinde karşılaştığı muameleden çok etkilendi. Siyahi olmayan, beyaz adamlardan gördüğü nezaket onun sonraki dönemde ırkçılık konusundaki fikirlerini de değiştirdi."

Aynı konuşmada Malcolm X'in sadece bir siyahi lider olarak anılmasının yanlış olduğuna vurgu yapan Dr. Ahmet Osman, acı bir gerçeğe de parmak basıyordu: Bugün İslami grupların yönettiği bir çok devlet var. Fakat biz onların İslam'ı yansıtmada Malcolm kadar etkili olamadıklarını görüyoruz.

Davasını rakiplerine karşı savunurken vakarlı, dostlarına karşı ise oldukça alçak gönüllü ve mütevazı olan bu İslam mücahidi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için Malcolm'ın Alex Haley imzalı biyografi kitabını önerebiliriz.

Haley'nin kitabı, 1963 yılından itibaren doğrudan Malcolm ile yaptığı uzun görüşmelerin sonucunda ortaya çıkan yarı-otobiyografi niteliğinde bir eser.

Kitaba ulaşamayanlar için de Spike Lee tarafından aynı adla, yani Malcolm X adıyla sinemaya uyarlanan filmi tavsiye edelim.

Bu arada, Türkiye'den Grup Yürüyüş, Malcolm X için vefatının 56. yılında yeni bir şarkı besteledi.

"Siyah İnci" adlı şarkı, Malcolm X'in "Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter." sözüyle başlıyor.

Şarkı için hazırlanan klip, grup üyelerinden Mehmet Ali Aslan'ın YouTube kanalında dinleyicilerle buluştu.

Duamız, "Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter" diyebilen yeni Malcolm X'lerin bugünkü Amerikan gençliğine ilham vermesi...

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak