• $13,1447
  • €14,9554
  • 756.641
  • 1811.21
23 Kasım 2021 Salı

Sinemada ‘Rahmet' haftası

Bundan yedi yıl önce, sinemada irfani bakışın izlerini aramak üzere yola çıkan 'Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması' ilk başta ulusal platformda düzenleniyordu, ancak zamanla katılımcı halkası büyüdü ve yarışma uluslar arası düzeye taşındı. Sonrasında ise daha da filizlenip serpildi ve festivale evrildi. (Mesela bu yıl 65 ülkeden 568 eser başvurmuş.)

Etkinliğin 2014 yılındaki ilk adımında, ilk heyecanında jüri üyesiydim.

"Âlemlere Rahmet" adı ve muhtevasıyla, Türkiye sinemacılık tarihinin peygamberimiz Hz. Muhammed'e ithaf edilmiş ilk kısa film yarışması olarak kayıtlara geçiyordu.

İlk başlarda yarışmanın adının isabetli olup olmadığı, benimsenip benimsenmeyeceği yönünde çekincelerini dile getirenler olsa da 'Alemlere Rahmet'in kapsayıcı, kuşatıcı ve orijinal bir adlandırma olacağı görüşündeydik.

Nitekim öyle de oldu, zamanla yarışmanın adı benimsendi, sevildi.

"Âlemlere Rahmet Kısa Film Yarışması' bir yönüyle simgesel olmakla birlikte, sanat alanında son derece değerli ve önemli bir atılımdı.

Çünkü, sinema çağımızın en önemli etki araçlarından biriydi ve bu konuda Müslümanca bakış sahiplerinin de söyleyecek sözü olmalıydı.

'Alemlere Rahmet' bu bağlamda söz söyleyecekleri aynı şemsiye altında buluşturan bir yarışma oldu; zamanla film gösterimlerinin ve atölye çalışmalarının yapıldığı bir festivale dönüştü.

Festivalin yedincisi dün itibariyle başladı, 27 Kasım'a kadar da film gösterimleri ve etkinliklerle devam edecek.

Siyer Vakfı ile Fidan Sanat Vakfı'nın ortak organizasyonu olan festivalin adresi İstanbul Beyoğlu'ndaki Atlas 1948 sineması... Söyleşi etkinlikleri ise Akademi Beyoğlu'nda yapılacak.

Festivalin uluslararası jüri başkanlığını yapacak yönetmen Oliver Laxe, 25 Kasım saat 19.00'da sektör profesyonellerine özel bir "Ustalık Sınıfı "gerçekleştirecek.

Kanadalı yönetmen ve yazar Kaz Rahman (bugün saat 16.30'da Akademi Beyoğlu'nda) sinema sektöründe İslamofobinin nasıl yaşandığını anlatacak.

Festivalde dikkat çeken başka etkinlikler de var, takip için alemlererahmetfilm.com sitesini takip etmeniz yeterli.

ÜMRANİYE KİTAP FUARI

İstanbul'da haftanın bir diğer önemli etkinliği 2. Ümraniye Kitap Fuarı...

Ümraniye Santral Etkinlik Meydanı'nda düzenlenen fuara 100'den fazla yayınevi katılıyor.

Prof. Dr. Sadettin Ökten'in onur yazarı olduğu fuar söyleşi ve imza günü gibi etkinliklerle 28 Kasım'a kadar açık olacak.

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)