• $13,7475
  • €15,5981
  • 789.217
  • 2037.25
19 Ekim 2020 Pazartesi

‘Şifa'lı hat sergisi

Kovid 19 salgını dolayısıyla dünya aşı ve şifa arayışındayken Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘Şifa’ başlıklı bir hüsn-i hat sergisi açıldı.

Eserleri, Cumhurbaşkanlığı koleksiyonu dahil, pek çok özel koleksiyonda yer alan hattat Ahmet Bursalı’nın çalışmalarından oluşan sergide, şifa ayetlerinden yola çıkılarak hazırlanan hatların yanısıra Hilye-i Şerifler de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Hat sanatının modern örneklerinin yer aldığı sergi, 22 Kasım tarihine kadar görülebilir.

Bir fotoğraf yarışmasıyla devam edelim...

İstanbul’un Fatih semti, şehrin en eski ve tarihi semtlerinden biri.

Hem Bizans, hem de Osmanlı döneminde imparatorluk sarayları bu semtimizde yer aldı.

Dolayısıyla camiler, kiliseler ve saraylar semti olan Fatih, tarihi ve kültürel dokusuyla fotoğraf sanatına gönül verenlere çok özel kareler vaat ediyor.

Fatih Belediyesi de semte yeni bir kadrajla bakmak amacıyla ‘Fotoğrafın Gör Dediği’ adlı bi fotoğraf yarışması düzenledi.

Fatih Belediyesi ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) işbirliğiyle bu yıl ilki düzenlenen yarışma başvuruları devam ediyor.

Müsabakada, dereceye girenler toplamda 150 bin TL’ye varan ödül ile mükafatlandırılacak.

Katılımcılar, Fatih’in herhangi bir yerini, tarihi veya mimari eserlerini, insanlarını veya sokaklarını anlatan dijital kolaj, siyah-beyaz veya renkli fotoğraflarla üç farklı kategoride yarışacak.

Yarışmanın jüri üyeleri arasında Prof. Dr. Özer Kanburoğlu, Coşkun Aral, İzzet Keribar, Leyla Emektar, İhsan İzle, İsmail Küçük, Murat Gür, Mustafa Yılmaz var.

Katılımcılar yarışmaya 20 Kasım 2020 tarihine kadar www.tfsf.org.tr; veya www.tfsfonayliyarismalar.org adreslerinden başvurabilirler.

Ve bir konser... İstanbul’un en önemli konser salonlarından biri olan Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bu akşam saat 20:00’de Rus asıllı ingiliz keman sanatçısı Viktoria Mullova konseri var.

Aynı mekanda perşembe akşamı ise Şevval Sam, Müzeyyen Senar şarkılarından oluşan bir repertuvarla dinleyici karşısına çıkacak.

Bu konserde Müzeyyen Senar ile uzun yıllar birlikte çalışmış saz sanatçıları Şevval Sam'a eşlik edecek.

Konser biletlerinini 20-30 TL arasında olduğunu da söyleyelim.

Peki tityatro dünyasında neler var?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda ekim ayı boyunca üç oyun seyirciyle buluşuyor.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde saat 20:00’de perde açacak oyunlar 80 Günde Devr-i Alem, Evvel Zaman İçinde ve Tamamen Doluyuz...

Trabzon Devlet Tiyatrosu da (TDT), Kuyucaklı Yusuf adlı oyunu sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Sabahattin Ali'nin aynı adlı romanından uyarlanan oyun, 20 Ekim Salı günü (yarın) saat 20.00'de Haluk Ongan Sahnesi'nde perde açacak.

Bu arada Topkapı Sarayı’nın Harem-i Hümayun bölümünde yer alan Valide Taşlığı, Ocaklı Sofa ve Çeşmeli Sofa’nın kapsamlı bir restorasyon sonrası tekrar ziyarete açıldığını da hatırlatalım.

<p class='MsoNormal'>Eda Cabul sordu, Hukukçu Cüneyd  Altıparmak cevapladı.</p>

FİYATLAR NEDEN ARTIYOR?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (09 Aralık 2021)

Ukrayna - Rusya sınırında endişelendiren görüntü!

Hangi araç sahibi ne kadar ödeyecek? 2022 yılı MTV oranı belli oldu