• $32,4912
  • €34,9105
  • 2405.05
  • 10391.9
15 Eylül 2022 Perşembe

Seviye ilkokulda kalmış

İzmir'in Yunan işgalinden kurtuluşu kutlamaları esnasında, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, işgalci Yunan'a 100 yıl önce nasıl denize döküldüklerini hatırlatmak yerine (üstelik bugün de tacizlerini sürdüren bir Yunanistan varken) 'Vahdettin haindi' deyip 'Osmanlı' tartışması başlatması ne büyük gaflet.

O çalkantılı yıllarda Sultan Vahdettin ve yaveri Mustafa Kemal Atatürk'ün vatan savunmasındaki işbirliği hakkında tarihçiler koca koca kitaplar yazarak, 'haindi, kaçtı' damgasının ne kadar haksız ve mesnetsiz ithamlar olduğunu belgeleriyle ortaya koymuşlar.

Namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmazmış...

Tunç Soyer'in de ' tarih' gibi bir derdi olmadığı için, ezberletilmiş ilkokul bilgisiyle iktifa edip, Sultan Vahdettin'e 'hain' yaftasını yapıştırmayı marifet sayıyor.

2. Abdülhamit'e 'Kızıl Sultan' yaftasını yapıştıran Ermeniler olduğu halde 'içeriden' koroya katılanlar olmuş, ilkokulda bize de böyle öğretilmişti ama gerçekler ilkokul kitaplarında yazıldığı gibi değildi.

Soyer, 'Hain Vahdettin ülkeyi terk etti. Bu ilkokul 2'nci sınıf bilgisi' diyor.

Eh, daha fazlasını öğrenme gereği bile duymadan, ilkokul 2. sınıf seviyesiyle başımıza tarihçi kesilen Soyer'e, bugüne kadar Yunan'ın katliamlarını yeterince öğretememiş olmak da, bir müfredat ayıbı olsa gerek.

Aksi takdirde, bugün Ege'deki adaları silahlandıran, savaş uçaklarımıza radar kilidi atan, anti-propaganda yapan, ancak 100 yıl önce tüm hevesi kursağında bırakılmış olan Yunanistan'a bir çift lafı olmaz mıydı?

MONARŞİ HAYRANLIĞI!

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabet'in ölümü üzerine medyamızda yer alan haberlere bakıyorum da cenaze merasimine dair her başlık ayrıntılarıyla ele alınıyor, gelişmeler (medyanın sevdiği tabirle) 'an be an' canlı bağlantılarla ekrana taşınıyor.

Kraliçe'nin tabutunun İskoçya'dan yola çıkması, Londra'ya ulaması, katafalka konulması, merasim yapılacak yerlerin çiçeklerle donatılması, İngilizlerle ağlak sokak röportajları vs...

Peki ama bütün bu 'pembe dizi'den bize ne?

Evet, meseleye haber olarak bakıyoruz, ancak daha çok peri masalı hissiyatıyla haber sunum tarzı ise bize has bir naiflik olsa gerek.

'Osmanlı hanedanına' bile bunca sempatiyle bakmayanların ülkesinde, ne oluyor da, Ortadoğu'yu bölüp biçen, İsrail Devleti'ni kuran, Osmanlı'ya kan kusturan, ülkeleri sömüren, sayısız Lawrance'lar, 'Brütüs'ler yetiştiren, yeryüzünün en başarılı algı yöneticileri olan İngiliz monarşisine peri masalı hissiyatıyla yaklaşılıyor, anlayan beri gelsin!

<p>Erbil - Guyer yolu üzerindeki yakıt dağıtım işletmesi ve zift deposunun da yer aldığı rafineride

Erbil'de petrol rafinerisinde patlama! Alevler geceyi aydınlattı

4 bin 299 hakim ve savcının görev yeri değişti | Sıralı tam liste

Ve beklenen transfer açıklandı! Dünya yıldızı sonunda imzayı attı

Yaprak Dökümü ile ünlenen oyuncu ters kelepçeyle gözaltına alındı