• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
20 Ocak 2022 Perşembe

Sanat ve yelkendeki rüzgar

Modern Belediyecilik anlayışı, bir şehrin alt ve üst yapılarını imar etmekle sınırlı değil; aynı zamanda, kültürel mirasın korunup yaşatılması ve geleceğe aktarılmasını da gerekli kılıyor.

Günümüzde pek çok ülke şehri 'marka' olabilmek için birbiriyle yarışıyor.

Bu bağlamda 'kültürel alan' sadece belediyelerin değil, hükümetlerin, devletlerin de gündeminde olmak zorunda.

Bir ülkenin kültür alanındaki varlığı aynı zamanda o ülkenin 'yumuşak gücü' olarak değer kazanıyor.

Bir yazar, ressam ya da müzisyen veya sanatın herhangi bir dalında eser verenler, ürettikleri sanat eseriyle, ülkelerinin tanıtımında, uluslararası camiada yıldızının parlamasında, yücelmesinde önemli rol oynuyor.

Hele ki iletişim çağında...

Bu manada iktidarların kültürel alana yatırım yapmaları hayati önemi haiz.

Siyasetin ya da ekonominin aktör ülkesi olmayı hedefleyenler, gücünü sanatın gücüyle birleştirdiği zaman çift kanatla uçuşa geçebilir, kazanımlarını tahkim edebilir.

Önceki gün bir gurup kültür sanat gazetecisiyle birlikte, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe'nin konuğu olduk.

Türkiye'nin geçmişten geleceğe kültür ve sanat ufkunu konuştuk; bardağın boş tarafını da, dolu tarafını da ele alma fırsatı bulduk.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl bu zamanlar il başkanı seçildiği sırada Kabaktepe'yi tanıtırken "1994 ruhuyla 2023 hedeflerimizi gerçekleştirecek bir arkadaşımızı, Osman Nuri Kabaktepe kardeşimizi İstanbul'a il başkanı yapıyoruz" sözleriyle kamuoyuna sunmuştu.

1970 doğumlu Kabaktepe siyasetin acemisi değil; ilk gençlik yıllarından beri politikayla iç içe...

Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Ensitüsü'nde Felsefe bölümünde yüksek lisans yapmış biri.

Sosyoloji ve felsefeyle yakından ilgili. Okuduğu sevdiği kitapları çalışma arkadaşlarıyla paylaşan, okuma kültürüne yakın duran bir isim.

Bugüne kadar çok sayıda sivil toplum kuruluşunda aktif olarak görev almış.

Kültür ve sanat konularında da bardağın dolu tarafına bakıyor, tarihsel süreçten günümüze Türkiye'nin sanatsal birikimine, çeşitliliğine dikkat çekiyor.

İstanbul ve diğer büyükşehirler kadar, Anadolu'daki belediyelerin sanat eğitimlerinin (yeni değerlerin keşfedilmesi bakımından) önemli olduğunu düşünüyor ve yapılan işlere destek olduklarını dile getiriyor.

Kültür ve sanat meselesi tarih kadar derin yeryüzü kadar geniş bir meseledir.

Kabaktepe ile olan birkaç saatlik sohbette biz gazeteciler de, dijital çağın sanat anlayışından, Türkiye'nin merkez konumuna, güncel sanat-politik tartışmalarından sanat-toplum ilişkisine kadar pek çok konuda görüş alışverişinde bulunduk.

Bardağın dolu tarafında şu bakış açısı vardı; toplum olarak kültürel zenginliğimizi, kazanımlarımızı azımsamak ve kendimizi küçümsemek yerine, mevcut şartlarda en iyisini yapmak için çaba harcamak gerek.

'Orada yokuz, burada yokuz' diye şikayet etmek, eziklik edebiyatı yapmaktansa yapılan işleri değerli görmek, kendine güven duygusu içinde 'daha iyisini nasıl yapabiliriz' sorusuna odaklanmak önemli.

Tüm bunlar kendi mecrasında akarken, kültür ve sanata yapılacak yatırımların yelkendeki rüzgar olduğunu unutmamak gerek.

<p>Türkiye'de milli ırk olarak tescillenen ve ünü sınırları aşıp dünyaya yayılan Van kedilerinin nes

2023 yılında 145 Van kedisi dünyaya geldi

Pekmez ve limon küründen sabahları tüketen yaşadı! Faydaları saymakla bitmiyor

İnsani ara bitti vahşet başladı... İşgalci İsrail Gazze saldırılarını yeniden başlattı

UNESCO'nun Türkiye'de koruma altına aldığı ilk eser! Restorasyonda sona yaklaşıldı