• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
3 Şubat 2024 Cumartesi

Sadece Türk olduğum için…

"Sadece Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak suçsa, şunu tekrarlıyorum: Türk'üm ve öyle kalacağım."

Yıl 1989. Yunanistan'da, Batı Trakya Türklerinin seçilen ilk bağımsız milletvekili Dr. Sadık Ahmet, (Türk olduğunu ifade ettiği için) tutuklandığında, Yunan mahkeme heyetine 'Türküm ve öyle kalacağım' diye sesleniyordu.

8 Nisan 1990'da ikinci kez bağımsız milletvekili olarak seçilen Sadık Ahmet, Batı Trakya Türklerini temsil eden ilk siyasi partiyi, Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) partisini 13 Eylül 1991'de kurup genel başkanlığını üstlendi.

Sonrasında çileli, ancak onurlu bir mücadele... Ta ki 24 Temmuz 1995'te şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybedene dek...

İlk gençlik yıllarımda televizyonda ne zaman Batı Trakya Türkleri ile ilgili bir haber duysam içinde mutlaka Sadık Ahmet ismi de geçerdi.

Sadık Ahmet, Yunanistan'da yerleşik Türklerin demokrasi mücadelesinin sembol ismiydi. Batı Trakya davasını dünyaya duyurmak için hayatını vakfetmiş bir mücadele insanıydı. Türklerin asimile edilmeye, yok sayılmaya çalışıldığı bir dönemde insanca yaşama hakkını savundu, inandığı değerler uğruna yargılandı ve hapis yattı.

Son nefesine kadar milletine, inancına sadık kalmış bir dava insanı olarak kendinden sonra gelenlere örnek oldu.

Kuşkusuz onunkisi uzun ve zorlu bir yürüyüştü.

Şimdi onun hayatı TRT ortak yapımı olarak beyazperdeye aktarıldı.

Filmde, "Sadık Ahmet" karakterinde Turgay Aydın rol veriyor. Aydın'a Nur Fettahoğlu, Erkan Can, Erdal Beşikçioğlu, Uğur Yücel, Suzan Kardeş gibi isimler eşlik ediyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Hakan Yonat var.

Sadece Türk olduğu için zulme uğrayanların cesur sesi Sadık Ahmet'in hayatı ve uğruna savaş verdiği mücadelenin etkileyici hikayesi, şüphesiz haftanın en önemli yapımı...

'BİYOGRAFİ'NİN GÖZYAŞLARI

Türk sinemasında son yıllarda ardı ardına önemli biyografi filmleri çekildi ve hepsi de seyircinin ilgisine mazhar oldu.

Dünya ve olimpiyat şampiyonu, halter efsanesi Naim Süleymanoğlu'ndan Ayla'ya, Müslüm'den Bergen'e kadar çok sayıda biyografi filmi hasılat rekorları kırdı, yapımcılarının yüzünü güldürdü.

Ancak hemen her filmde, varislerin, izin ve telif konusunda, yapımcılarla mahkemelik oluşuna da şahit olduk.

Ayla, Müslüm ve Neşet Ertaş filmlerinin yapımcısı Mustafa Uslu mesela... Hemen her filmde mahkeme koridorlarını arşınlamak durumunda kaldı.

En son çektiği Neşet Ertaş filminin gösterimi ise mahkeme kararıyla durduruldu. Film gün yüzü görmeden arşive kaldırıldı. Filmi basın gösteriminde gören az sayıda izleyici oldu.

Şimdi beyazperdede seyirciyle buluşan bir başka film daha var; Cem Karaca'nın Gözyaşları... Anadolu rock müziğin efsane ismi Cem Karaca'nın hayat hikayesini konu alan film de davalık... Neyse ki hala gösterimde...

<p>Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un Türkiye ile ülkesi arasındaki Savunma ve Ekonomik İşbir

İmzalar atıldı! Somali'de anlaşma sonrası kutlama töreni

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu