• $32,4423
  • €34,5189
  • 2482.59
  • 9679.8
8 Nisan 2023 Cumartesi

Reis Bey ve kutup yıldızları

Birbirinden özel üç kitaptan bahsetmeden evvel kısa bir hatırlatma... Yönetmen Mesut Uçakan sinemasının köşe taşlarından olan Reis Bey filminin özel gösterimi ve ardından film söyleşisi var bugün.

'Şairler Sultanı' Necip Fazıl Kısakürek tarafından kaleme alınan aynı adlı piyesten sinemaya uyarlanan Reis Bey'de dev bir aktör, Haluk Kurdoğlu başrolde...

Suçlu bulduğu bir gencin idam edilmesinin ardından hükmün yanlışlığının ortaya çıkmasıyla büyük bir vicdan azabına gark olan tavizsiz bir kanun adamının merhamet, vicdan ve adalet kavramları etrafında kendisiyle ve cemiyetle hesaplaşmasını konu alan 1988 yapımı film, Türk sinemasındaki özgün yerini koruyor.

Bugün 13:00'teki gösterimin ardından, sinema yazarı İhsan Kabil ile sinema yazarı Tuba Deniz'in yönetiminde bir söyleşi de gerçekleştirilecek.

Yer: Beyoğlu'ndaki Artizan Sanat...

Günü değerlendirmek adına kaçırılmaması gereken bir fırsat...

SEZAİ KARAKOÇ HAKKINDA...

Kitaplara gelince...

Kültür tarihimizde kendine yer edinmiş üç isim hakkında üç ayrı kitap var heybemizde.

Yakın zamanda aramızdan ayrılan şair-mütefekkir Sezai Karakoç ve onun Diriliş mücadelesini konu alan 'Bir Gülü Yetiştirmek İçin' adlı kitap, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlandı.

Mustafa Kirenci'nin hazırladığı 632 sayfalık hacimli eserde, makaleleri, konuşmaları ve şiirleriyle milletimize rehber olmuş Karakoç ve eserleri hakkında kaleme alınan (1957'den 2022'ye uzanan) metinlerden seçmeler yer alıyor.

İSMAİL SÂİB SENCER HAKKINDA...

İsmail Saib Sencer, bu toprakların yetiştirdiği en büyük kütüphaneci ve hafız-ı kütub olarak bilinir.

Doğu'dan Batı'ya herkesçe takdir olunan, görüşüne müracaat edilen ilim pınarı bir alim...

Kültür dünyamızın bu önemli şahsiyeti hakkında var olan kısıtlı bilgileri genişleten bir kitap yayınlandı.

Taner Ay imzasıyla 'Sûfîler Arasında Bir Âlim/Ulemâ Arasında Bir Sûfî' alt başlığı ile yayınlanan İsmail Sâib Sencer kitabı, Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları tarafından okurun istifadesine sunuldu.

Kitap, büyük âlimin görev yaptığı kütüphaneden yaşadığı muhite, şahsiyetinden meşrebine, vazifelerinden tahsiline kadar pek çok yeni bilgi ve belgeyi ihtiva ediyor.

FETHİ GEMUHLUOĞLU HAKKINDA...

Kısa ömründe az yazmasına rağmen sohbetleriyle pınar olup akan, akademide, fikir ve sanat dünyasında pek çok insanın yetişmesine katkı sağlayan hakikatli bir münevver Fethi Gemuhluoğlu.

Fikir dünyamızın kutuplarından olan Gemuhluoğlu'nun hayat hikayesi, yazdıkları, sohbetleri ve onu tanıyanların görüşleri etrafında şekillenen 'Nesillerin Ağabeyi Fethi Gemuhluoğlu' biyografi kitabı Hece Yayınları'ndan çıktı.

Gıyasettin Dağ tarafından hazırlanan kitap, Türk İslam medeniyetinin yeniden ayağa kalkması için mücadele vermiş bir münevveri daha yakından tanınmak isteyenler için kılavuz niteliğinde.

<p>Türkiye, zengin tarih ve kültür mirasıyla her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti kendine çe

Bayram tatilinde müzeleri toplamda 1 milyon 784 bin 233 kişi ziyaret etti

Kaçıran pişman oluyor: 60.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

AK Parti'de komisyon kuruldu: Yerel seçimin analizi yapılacak

ŞOK 17 Nisan 2024 aktüel ürünler kataloğu