• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
1 Ekim 2021 Cuma

Özbekistan'da gördüklerim

Özbekistan'da düzenlenen 13. Taşkent Uluslararası Film Festivali'nde 'Türkiye rüzgarı' esti desek abartmış olmayız.

'Konuk ülke' olarak, bol ödüllü 11 filmle katıldığımız festivale Türk sinema sektörü ünlü oyuncu ve yönetmenlerle adeta çıkarma yaptı.

28 Eylül'de düzenlenen açılış ve kırmızı halı töreninde kimler yoktu ki...

Nuri Bilge Ceylan, Reis Çelik, Mahmut Fazıl Coşkun, Ercan Kesal, Oktay Kaynarca, Melisa Aslı Pamuk, Erkan Petekkaya, Sezgin Erdemir...

Festivalde, Özbek sinemaseverlerin hayranı oldukları Türk oyuncularla fotoğraf çektirebilmek için birbiriyle yarıştıklarını, sevinçten ağlayan genç kızları, kucağında çocuğuyla selfi peşinde koşuşturan hanımları gördüm.

Dizilerin de etkisiyle, özellikle kadınlar, Türkiye Türkçesini epey ilerletmiş görünüyor.

Festival dahilinde Türk filmlerinin tanıtımı için özel bir gala gecesi de düzenlendi. Binlerce kişilik salonu dolduran Özbekler, her sanatçıyı alkışlarla karşıladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği, Yerli Düşünce Derneği ve Taşkent Büyükelçiliğinin iş birliğinde düzenlenen Türk Filmleri Haftası töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, 7-11 Kasım tarihlerinde (yolu İstanbul'a düşecek olanları) bu yıl ilki düzenlenencek olan Türk Dünyası Korkut Ata Film Festivali'ne davet etti.

Sahneye çıkan yöntmenlerden Reis Çelik ise sinema sanatına dair anlamlı bir konuşma yaptı. Sanatın savaş değil, barış dili olduğuna dikkat çeken Çelik 'Sanat barışçıl, insanları birbirine yaklaştıran, savaştırmayan, birbirini anlamasını sağlayan bir kavramdır' diyerek kısa fakat özlü bir konuşma yaptı.

Nuri Bilge Ceylan sahneye çıktığında ise kendisine geleneksel Özbek kıyafeti giydirildi.

Gecenin açılışında bir konuşma yapan Özbekistan Sinematografi Birliği Başkanı Firdevs Abduhalikov, uzun bir aradan sonra yeniden yapılan Taşkent Film Festivali'ne Türk yönetmen ve oyuncuların katılmasının kendileri için sevindirici olduğunu dile getirdi.

Velhasıl, kardeş ülke Özbekistan, Türkiye'den gelen konuklarını içtenlikle bağrına bastı, saflar bir kez daha sıklaştı.

Dikkat ettim, neredeyse 50 kişiyi bulan Türk kafilesinde ata toprakları Özbekistan'a ilk defa geldiğini ifade edenlerin sayısı bir hayli fazlaydı. Bunca ayrı kalış, bir tarafıyla üzücü olsa da, festival sayesinde, zararın neresinden dönülse kar sayıldığı günler yaşadık Özbekistan'da. Semerkant gibi, Buhara gibi Türk ve İslam tarihinin zirve şehirlerini görme imkanı da bulduk mesela...

Ve tabi festivalin bir de 'vekiller' korosu vardı.

Farklı illerden gelen milletvekillerinin Özbekistan'da iş yeri kurmuş Türklerle hasbihal etmeleri, onların sorunlarını dinlemeleri takdire şayandı.

Kadro kalabalıktı: Türkiye-Özbekistan Dostluk Grubu Başkanı Bursa Milletvekili Osman Mestan, Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Bingöl Milletvekili Fevzi Berdibek, Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy, İstanbul Milletvekilleri Abdullah Güler, Eyüp Özsoy, Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, Adana Milletvekili Tamer Dağlı...

Ekipteki vekilerin ağabeyi konumundaki Bingöl Milletvekili Fevzi Berdibek için (Meclistekiler 'Fevzi Baba' diye hitap ediyormuş) özel bir not düşmek gerekirse; gün görmüş, uzun yıllar devletin çeşitli kademelerinde hizmet etmiş olmanın birikim ve tecübesiyle kafilenin 'bilge' yüzüydü.

Berdibek son derece esprili, renkli bir kişilik. Hiç durmadan çalan telefonu sayesinde vatandaşın 'dert babası' olduğunu da anlamış olduk.

Keşke, böylesine sıra dışı insanların birer 'belgesel' kitabı yazılsa...

<p>Alınan bilgiye göre kaza, Zafer Mahallesi Ankara-Eskişehir Yolunda meydana geldi. Doğan K. yöneti

Yaya geçidini kullanmadı, canından oldu

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu