• $32,5939
  • €34,8815
  • 2506.39
  • 9678.71
10 Şubat 2022 Perşembe

Orijinal fikri olan Beyoğlu'na…

Beyoğlu, geçmişten günümüze İstanbul'un en gözde ilçelerinden biri.

Taksim meydanı, İstiklal Caddesi, Galata Kulesi'yle kalabalıkların uğrak merkezi.

Tek başına Galata Kulesi bile ziyaretçiler tarafından en çok fotoğraf paylaşımı yapılan mekanlar arasında.

Öte yandan, Kule'nin etrafındaki iş yerleri gündüzleri ciddi kalabalıkları ağırlasa da karanlık çöküp el ayak çekilince buralara derin bir sessizlik hakim oluyor.

İçlerinde öyle sokaklar var ki bu derin ıssızlıkta, izbelikte, tek başına yürümeye korkarsınız. (Bu kanaati aynı zamanda Mimar Sinan Genim'den aktarıyorum.)

Beyoğlu böyle bir yer; onca değerli konumuna karşın, kapısına kilit vurulmuş sayısız apartmanları, sessizliğe terk edilmiş sokakları var.

Hele bu sokaklardan üçü var ki 21 yıldır atıl halde duran, kullanılmayan, yağmalanmış, geceleri çevresinde yürümeye korkulan sokaklar...

Bir zamanların genelevlerini içlerinde barındıran, 42 civarında binanın yer aldığı ve yaklaşık üç bin metrekarelik alanı kapsayan Zürafa, Alageyik ve Kadem Sokaklarından bahsediyorum.

Geçenlerde bu köşede haber vermiştik; Beyoğlu Belediyesi ve söz konusu sokaklarda mülkü olan aileler bir dönüşüm başlatmak için prensipte anlaşmışlardı.

Şimdi ikinci bir adım daha atıldı.

Yerleşim itibariyle ilçenin en kıymetli bölgelerinden biri olmasına rağmen kullanılmayan bu üç sokaktaki mülk sahipleriyle, belediye yönetimi, akademisyenler, mimarlar, şehir planlamacıları, sanat tarihçileri ve çeşitli kurum temsilcileri bir araya gelerek, yıllardır kaderine terk edilmiş bu metruk binalarda, sokaklarda 'nasıl bir dönüşüm olmalı' sorusuna cevap aradılar.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız hem Beyoğlu'nun, hem de mülk sahiplerinin kazanacağı projelerin hayata geçirilebilmesi için 'demokratik' bir ortam hazırlayarak, 'Beyoğlu'nu birlikte yönetiyoruz' anlayışıyla farklı kesim ve meslek gruplarının görüşlerine müracaat ediyor.

Neresinden bakılsa kıymetli bir çaba ki Saint Benoit Fransız Lisesi'nde istişare için bir araya gelen paydaşlar, yerel yönetimin bu çabasını takdirle karşıladıklarını ifade ediyorlar.

Hemen söyleyelim ki 'dönüşüm' projesinin 'kültür sanat merkezli' olması yönündeki görüşler ağırlık kazanıyor.

Beyoğlu Kültür Yolu Projesi'ne eklemlenmesi düşünülen söz konusu sokaklarda kültür sanat faaliyetlerinin yürütülmesi, kafeler ve kitapevlerinin açılması gündemde.

Ancak Galataport üzerinden şehri gezecek turistler de düşünüldüğünde, dönüşüme tabi sokakların 'gastronomi' bölgesi olarak ele alınması da dile getirilen görüşler arasında...

İsabetli bir dönüşüm için bin düşünüp bir karar vermek gerekiyor.

Böylesine kıymetli bir bölgede uygulamaya alınacak proje, kalıcı ve sürdürülebilir olmak zorunda. Ekonomik işlevi kadar bölgenin tarihi dokusu ve kültürel altyapısını da dikkate almak gerekiyor.

Bu hafta içinde farklı maliklere ait 5-6 binanın fiziki yıkım süreci başladı bile.

Özetleyecek olursak, Beyoğlu'nda 21 yıldır metruk halde bulunan, kullanılmayan 42 binadan oluşan üç sokak yeniden ilçeye ve İstanbul'a kazandırılacak. Kimsenin malına, mülküne, tasarruf hakkına dokunmadan...

Sokaklarında butik tiyatrolar, müzeler, kafeler, restoranlar olan bir bölgeyi yeniden cazibe merkezi haline getirecek olan dönüşüm için herkes katkı vermeli.

Ne için yapıldığı baştan planlı, bilinçli ve bütüncül bir proje bölgeyi dünya markası haline getirebilir.

'Benim daha orijinal bir fikrim var' diyen varsa, Belediye ve mülk sahipleri orada...

<p>Avrupa'dan birçok ülkede, sanatçılar düzeyinde boykot süreci  devam ediyor.</span><br></p><p>İrla

Eurovision'da İsrail protestoları devam ediyor!

Tokat'ta kırılmanın olduğu fay hattı görüntülendi

Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli?

Filistinliler kıtlıkla sınanıyor!