• $13,5602
  • €15,3832
  • 790.625
  • 1979.83
6 Ocak 2022 Perşembe

O dizi neden özleniyor?

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan ile eşi Ebru Ceylan (bir sohbetimizde) televizyonlarda yayınlanan tarih dizilerindeki sanat yönetiminin (kostüm, dekor, tasarım vs) başarısından bahsediyordu.

Haklılar, son dönem Türk dizileri teknik ve estetik çıtayı bir hayli yükseltti.

Özellikle tarihi dönem filmlerinde kostüm, mekan tasarım konusunda epeyce yol aldığımız doğrudur ancak benzer konuların (benzer senaryo kalıplarıyla/ matematiğiyle) arka arkaya çekilmesinin seyircide belli oranda doygunluğa yol açtığı da bir gerçek.

Bunu nereden anlıyoruz?

NG araştırma şirketi geçen hafta 'Türk Dizileri' konulu bir araştırma yapmış.

1831 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre seyircinin en çok izlemek istediği türler sıralamasında 'bilim-kurgu' yüzde 21'lik oranla ilk sırada yer almış. Onu yüzde 20 ile komedi, yüzde 14 ile aile dizisi izlemiş.

Bu cevaplardan da anlaşılacağı üzere, ağır dram dizileri ve birbirinin kopyası gibi duran tarih dizileri biraz gözden düşmüşe benziyor.

Şahsen, konusunu tarihten alan dizileri önemsiyorum, ancak, bu tür dizilerin 'tutması' üzerine yapımcıların kolaya kaçıp (ele alınan) farklı konular ve dönemler dahi olsa benzer senaryo mantığıyla hareket ettiklerini ve böylece bindikleri dalı kesmeye başladıklarını düşünüyorum.

Ancak hala şansları var; orijinal oldukları müddetçe...

Araştırmaya göre seyircinin en çok özlediği Türk dizisi yüzde 11'lik payla Diriliş Ertuğrul olmuş. Musteşem Yüzyıl da özlenen diziler arasında. Malum her ikisi de son dönem televizyonculuk tarihimizde 'ilkleri' temsil edenler arasında. Yapımcılar buradan gerekli mesajı almış olmalı.

Peki şu sıralar en beğenilen dizi hangisi? Her 10 kişiden 1'inin beğenisini kazanan 'Gönül Dağı'...

'Yargı' ikinci sırada. 'Yasak Elma', 'Camdaki Kız' ve 'Arka Sokaklar' da birbirine çok yakın oranlarla 'Gönül Dağı' ve Yargı'nın arkasından geliyor.

Katılımcılara Türk dizilerini kaliteli bulup bulmadıkları da sorulmuş.

Her 10 Kişiden 5'i ülkemizdeki dizileri kaliteli bulurken, 3'ü ise ortalama kalitede olduğunu belirtmiş. Kalan 2 kişi, dizilerin kalitesiz olduğunu düşünüyor.

Ya peki yabancı dizi izleyenlerin oranı ne?

Yüzde 54'lük bir oranla yabancı dizi izleyenler, izlemeyenlerin oranını geçmiş durumda.

Hep konuşulan bir konudur; diziler bizi ne kadar etkiliyor?

Her 2 kişiden 1'i dizilerin kendlerini psikolojik olarak etkilediğini düşünüyor. Yüzde 44'lük bir oran kısmen etkilediğini düşünürken, etkilemediğini düşünenlerin oranı ise yalnızca yüzde 5.

Kim demişti; sinema atom bombasından daha tesirlidir diye...

Görmek etkilenmektir.

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı