• $33,079
  • €36,2015
  • 2611.89
  • 11139.5
16 Ağustos 2022 Salı

Nicedir böylesi yapılmıyordu

Nicedir böyle yarışmaların yapıldığını duymuşluğumuz yoktu.

İstanbul'da Fatih Belediyesi klasik Türk müziğinin sembol olmuş iki bestekârı adına bir yarışma düzenliyor.

"Dede Efendi Sözlü Eserler ve Tanburi Cemil Bey Saz Eserleri" beste yarışmalarına başvurular başladı.

Yarışmayla Fatih ilçesinde yaşamış ve Türk musiki tarihinde çığır açmış Dede Efendi ve Tanburi Cemil Bey'in isimlerinin yaşatılması hedefleniyor.

Yarışmalara, katılımcılar klasik Türk müziği geleneği içinde yer alan geleneksel beste şekillerinin yanı sıra, yeni oluşturacakları formlarda vücuda getirilmiş eserlerle 4 Kasım'a kadar başvuru yapabilecek.

Her iki yarışmada da birinciler 20 bin lira, ikinciler 15 bin lira, üçüncüler ise 10 bin lira para ödülüyle ödüllendirilecek.

Yarışmalara ait detaylı bilgilere "www.fatih.bel.tr" internet adresinden ulaşılabilir.

Müzik, mutfak ve mimari... Bu üçü, bir medeniyetin karakteri hakkında çok şey ifade ettiği için bu yarışmanın önemi aşikar.

O kadar çok belediye var ki, bir yaz konseri için günümüz pop şöhretlerine yüz binlerce lira ödüyor.

Umarız, daha kalıcı sanat faaliyetleri için de cesaretlenirler.

Fatih'te gerçekleşen kültürel yatırımların, Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan döneminde gözle görülür bir ivme kazandığını söylersek bir hakkaniyeti teslim etmiş oluruz.

Son dönemde ilçede gerçekleşen restorasyon çalışmalarından tutun da yeni kütüphane ve sanat galerilerinin açılması ve prestij kitap yayınlarına kadar çok sayıda kültürel yatırım yapılıyor.

Yol, geçit vs. gibi görünen yatırımlar yapmak varken, kültürel yatırımlar yapılmasa bile, 'neden yapmıyorsun' diye soran olmayabilir elbette, ancak yüklendiği tarihi misyonun farkında olan bir belediyenin, ilçede yaşamış iki büyük bestekarın adını yaşatma ve Türk müziğine katkı sunma çabası, vefa ve kadirşinaslık örneğidir.

Madem konu müzikten açıldı, o halde bu akşamı bir sanat etkinliğiyle kıymetlendirmek isteyen okurlarımıza bir konser tavsiyesinde bulunalım.

Atatürk Kültür Merkezi'nin yerleşik kurumlarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, "Kürdilihicazkar Faslı" konseri ile bu akşam AKM Tiyatro Salonu sahnesinde dinleyicilerle buluşacak.

Şef Mehmet Güntekin yönetimindeki koronun serhânende ve gazelhan Atakan Akdaş'a eşlik edeceği konser, (bu akşam) saat 20:00'de başlayacak.

Öte yandan, ebruzen Nurhan Ulusaraç'ın eserlerinin sergilendiği 'Suyun Kağıt ile Buluşması' adlı serginin de İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yeni Cami Hünkar Kasrı'nda sanatseverlerle buluştuğunu haber verelim.

4 Eylül'e kadar açık kalacak sergide, katı, ebru ve tezhip sanatlarının birleşiminden ortaya çıkan eserler yer alıyor.

Bir sergi açmak, konsere hazırlanmak, tarihi bir eseri restore etmek, tiyatro oyunu hazırlamak elbette sanatçılar için büyük heyecan demek.

Ancak, toplum olarak, bu faaliyetler çok azımızın dikkatini çekiyor.

Dileyelim ki çabalar, emekler boşa gitmesin.

İçimizdeki coşkuyu, yaşama sevincini besleyecek, düşünce dünyamıza yeni ufuklar açacak sanata vakit ayırarak, biraz olsun hayatın yoğunluğundan sıyrılmak, şu geçen zamanı daha anlamlı, daha kıymetli hale getirmek elimizde.

<p>İstanbul Gayrettepe'de tadilatta olan gece kulübünde meydana gelen ve 29 kişinin yaşamını yitirme

Beşiktaş'ta 29 kişinin can verdiği yangının yeni görüntüleri ortaya çıktı

Üniversite tercihi yapacaklar dikkat! İşte en çok para kazandıran meslekler

Kıbrıs Barış Harekatı'nın az bilinen fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Temmuz 2024)