• $32,843
  • €35,1655
  • 2486.52
  • 10768.6
28 Mayıs 2024 Salı

Nefret dolular!

Oda TV kendince 'bir uçak krizi' keşfetmiş.

'Filenin Sultanları'nın (Milli Kadın Voleybol Takımımızın) ABD'ye tarifeli uçakla ve ekonomi sınıfında uçması büyük tepki topladı' diye haber yapmış.

13 saatlik yolculuk öncesi Eda Erdem, Zehra Güneş ve Ebrar Karakurt gibi voleybolcular, sosyal hesaplarından, Türk Hava Yolları'na (THY) isyan etmiş.

Oda TV voleybolcuların bu paylaşımlarını bir başka uçak yolculuğuyla ilişkilendirmiş.

Konu, geçen hafta THY'nin ülkemize daha çok turist ve döviz kazandırmak üzere Madrid'te yaptığı mühim bir tanıtım toplantısına farklı medya kuruluşlarından beş gazeteciyi 'business class'ta' uçurmuş olması.

Yani "Voleybolculara yok, gazetecilere var" demeye getirmiş.

İyi de voleybolcuların biletleme meselesi THY'nin değil, federasyonun sorunu...

THY Genel Müdürü Ahmet Bolat hatırlatmış:

'Her sene binlerce milli sporcu yurtdışına müsabakalara gidiyor. THY'nin hiç birinin seyahat programına dahil olma gibi bir lüksü yok. Aynı zamanda THY'nin sadece voleybol federasyonuna değil hemen her federasyona sponsorluk adı altında verdiği bütçe var. (Özelde Türkiye Voleybol Federasyonu'na bu sene geçen senenin üç katı bütçe verilmiş.) Dolayısıyla federasyonlar verilen THY bütçelerini istedikleri gibi kullanıyorlar; biletlemeler ile ilgili tarih, parkur, kabin tercihi tamamen federasyonlarda...'

Bu nedenle demem odur ki ekonomi sınıfında uçmaktan rahatsız olan voleybolcular, sitemlerini yöneticilerine yapmalıydı.

Voleybol takımı geldi diye, son anda, THY'nin bilet parasını ödemiş, yerine oturmuş 'business' yolcularını kapı dışarı edecek hali yok.

Bu bağlamda, THY Basın Müşaviri Yahya Üstün'den de bir açıklama geldi.

Şöyle diyor: "Gerek ulusal, gerek de global ölçekte sporun ve sporcunun en güçlü sektörel destekçilerinden biri olan markamızın, sponsoru olduğu tüm federasyonlarımız için, yıllık uçuş kapasitemiz dikkate alınarak, sene başında belirli bir uçuş planlaması yapılmaktadır. Bu kapsamda gerçekleştirilen biletleme süreçlerine dair tüm detayların sorumluluğu ilgili federasyonlara ait olup, yetkililerince sağlanmaktadır."

Tekrar ediyorum; voleybocularımız yanlış adrese isyan etmiş. Türkiye'nin en değerli markası THY etiketiyle bu olumsuz paylaşımları yapacaklarına, federasyona 'neden böyle oldu' diye sorsalardı daha hakkaniyetli olurdu.

İkincisi, her biri çuvalla para kazanan, reklamlarda oynayan bu arkadaşlar değil miydi, markette sıraya giren bir Cumhurbaşkanı görseler 'işte medeniyet bu', bisikletle işe giden başbakan görseler 'Nerde bizde böylesi' diyenler... Şimdi ne diye ekonomide uçmaktan bunca gocunuyorlar ki... Ekonomide uçanlar vatandaş değil mi?

Oda TV'ye de bir çift sözüm var: Madem, Madrid'teki tanıtım toplantısına davet ettiği beş gazeteciyi 'businessta uçurdu' diye THY'yi yerdiniz, borç batağındaki İBB'nin Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 73 kişilik kafileyle Roma'da beş yıldızlı otel sefahatına da aynı gözlükle baksaydınız ya...

Yok, herkesin çuvaldızı başkasına...

Az daha unutuyordum, bir de konuya 'toplumsal cinsiyet eşitliği' fetişizmiyle yaklaşanlar var.

Ekonomide uçan kadın voleybolcularla, dış cephesine erkek milli futbol takımının fotoğrafları giydirilmiş bir başka uçağın görüntüsü yanyana konularak mesele cinsiyet ayrımına getiriliyor.

Kriz yaratma kuluçkaları diyor ki "Erkeklere öyle kadınlara böyle."

Ne zaman ki THY dünya standartlarında yüzümüzü ağartan bir şirket oldu; kara çalmak isteyenler de çoğaldı.

Rahmetli Ahmet Kekeç 2020 senesinde köşesinde yazmış:

'Oda TV Türkiye'yi sevmiyor.

Denilebilirse, Türkiye'ye karşı nefret dolular.

Son 17 yılda binlerce, belki yüz binlerce haber yaptılar; içlerinden bir tane olumlu haber yok: Her şey kötü, her şey berbat...'

Kekeç'in Oda TV ile ilgili yazdığı bu cümlelerin altında toplanacak o kadar 'sözde muhalif' var ki...

<p>Devrek'te hayvancılık işi yapan Kayhan Ayvacı ve ev hanımı Rabia Ayvacı, düğün salonunda gerçekle

Düğünde damada takı yerine koyun hediye ettiler

Yetişen alıyor: 80.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!