• $17,9651
  • €18,5054
  • 1032.38
  • 2877.1
29 Şubat 2020 Cumartesi

Ne işimiz vardı Edirne'de!

1360’lı yıllarda Bizans’ın elinden alınan Edirne, İstanbul’un fethine kadar Osmanlı Devleti’ne başkentlik yaptı. O günlerde Osmanlı ordusu Edirne’ye doğru sefere çıkarken ‘Ne işimiz var bizim Edirne’de’ diyenler olmamış mıdır?

Bir çağı kapatıp bir çağı açan Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethi için yanıp tutuşurken, kuşatmadan kuşatmaya koşarken, toplar dökerken, surlar inşa ederken, ‘Ne işimiz var bizim Bizans’ta’ diyenler olmamış mıdır?

Yavuz Sultan Selim 16. yüzyılın başında (1517) Mısır’ın fethine doğru yola çıktığında ‘Ne işimiz var Mısır’da’ diyenler olmamış mıdır?

Yavuz, Memluk hükümdarını mağlup edip Suriye ve Filistin’i Osmanlı topraklarına katarken ‘Mercidabık’ta ne işimiz var’ diyenler olmamış mıdır?

Türkleri Konya ve civarına hapsetmekte kararlı emperyalistlere karşı Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları Trablusgarp’ta mücadele verirken, ‘Ne işimiz var bizim Balkanlar’da, Kafkaslarda, Mekke’de, Şam’da Filistin’de, Arap çöllerinde’ diyenler olmamış mıdır?

1430 yılında Osmanlı hâkimiyetine giren Selanik, 1912 yılına kadar yaklaşık 500 yıl Osmanlı idaresinde kaldı. Gazi Mustafa Kemal, 1881’de Selanik’te doğdu. 8 Kasım 1912 günü Selanik Yunan Kuvvetleri’ne terk edilirken ‘Bizim ne işimiz vardı Selanik’te’ diyenler olmuş mudur peki?

Bugün ‘Suriye’de bizim ne işimiz var’ diyenler dönüp tarihe bakmazlar mı hiç? Sınırda yangın çıkmışsa, biz sadece ateşe bakıp elimizi ısıtmakla yetinebilir miyiz? O ateş, evimize sıçramaz mı?

Amerika’nın, Rusya’nın, İran’ın ne işi var orada diye sormazlar mı hiç? Çin’in Afrika’da ne işi var diye sormazlar mı?

Ne çabuk unutuyoruz? Daha dün, 15 Temmuz darbesini kim niçin yapmak istedi? Reyhanlı’da, Ankara’da bombalar patlatılırken hedef kimdi, neydi? Ya Diyarbakır’da hendekler kazılırken? Sınırımızda kurulmak istenen terör devleti nasıl engellendi?

Ne işimiz var Suriye’de? Öyle mi!

Türk ordusu, Reyhanlı’da, Ankara’da bombalar patlamasın diye, kimse yeni hendekler kazamasın diye vatan savunmasındadır.

İdlib Türkiye savunmasıdır.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...

Tom Cruise hayranlarına müjde! Müzikal film projesine hazırlanıyor