• $16,3517
  • €17,5745
  • 973.803
  • 2450.84
25 Şubat 2021 Perşembe

Nakkaş Osman Marmaray'da

Osmanlı minyatür sanatında klâsik üslubun gelişmesini sağlayan ustalardan biri, aynı zamanda 16 yy. son çeyreğinde Devlet-i Aliye'nin Başnakkaşı.

Türkçe'ye çevirdiği Firdevsi'nin Şehname'sinin yanı sıra Zafername, Hünername, Şahname-i Selim Han ve Şehinşahname gibi önemli eserlerin sahibi.

Ayrıca Siyer-i Nebi'yi süsleyenlerden...

Nakkaş Osman, Kanuni'nin son yıllarında hazırladığı "Zafername" ve Sultan III. Murat'ın oğlu Şehzade Mehmet'in sünnet düğünü törenlerini 250 minyatürle belgeleyen "Sûrname" adlı eserleriyle çağa damgasını vurdu.

Minyatürlerinde detay zenginliğiyle dikkat çeken Nakkaş Osman, kendinden sonra gelen saray nakkaşlarını da etkiledi.

Modern edebiyatımızda Orhan Pamuk'un 'Benim Adım Kırmızı' romanında bir karakter olarak yer buldu kendine.

Osmanlı'nın bu kudretli nakkaşı bugünlerde İstanbul Yenikapı'daki Marmaray durağında karşılıyor sanatseverleri.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından "360 Kültür Sanat" projesi kapsamında hazırlanan, "Nakkaş Osman Surnâme-i Hümayun Dijital Minyatür Sergisi", 5 Mart'a kadar açık kalacak.

Sergide, Şehzade Mehmet'in 52 gün süren sünnet düğününün kitabı Surnâme-i Hümayun, üç boyutlu holografik görsellerle sergileniyor.

Dönemi için bir görsel şölen ve tarihi vesika olan "Surnâme-i Hümayun" minyatürleri dijital sergisi, hafta içi her gün 10.00- 18.00 saatleri arasında görülebilir.

Şark'ın Leonardo da Vinci'si olarak tanımlanan Nakkaş Osman'ın eserleri 16. yüzyıl Osmanlı toplumunun; sanatı, ekonomisi, sosyal hayatı ve kültürüne ışık tutuyor.

Görmek için sabırsızlananlardan mısınız?

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu