• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
9 Mart 2024 Cumartesi

Müziğin ‘simyacısı' İstanbul'da

Rabi Ebu Halil, Lübnan asıllı bir besteci. Arap ezgilerini caz doğaçlamaları ve Batı tarzı klasik müzik teknikleri ile birleştiren besteleriyle dünya müzik festivallerinin aranan isimlerinden biri.

Aynı zamanda bir ud virtüözü. Edebiyata, şiire meftun... Goethe, Schiller, Rimbaud, Verlaine gibi Alman, Fransız ve Portekizli yazar ve şairin eserlerinden ilhamla besteler yaptı. Şimdiye kadar 40 civarında şiiri müziğe dönüştürdü.

Halil'i bugüne kadar dinlememiş olanlar için güzel bir fırsat... Beynelmilel şöhrete sahip sanatçı bu akşam (9 Mart) saat sekizde, Şişli Harbiye'deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda olacak.

Halil, bu akşamki konserinde Alman ve Fransız edebiyatını yorumlamak üzere Arnavut bir şarkıcıyı (Eline Duni), Polonyalı iki yaylı çalgıcıyı (kemanda Mateusz Smoczynski, çelloda Krzystof Lenczowski) ve Amerikalı bir davulcuyu (Jarrod Cagwin) bir araya getiriyor.

Karmaşık ritimleri ve alışılmadık melodilerine rağmen garip bir şekilde tanıdık gelen müzik tarzıyla Rabi Ebu Halil, keşfedilmeye değer bir müzisyen...

Şöyle bir cümlesini okumuştum: "Sözler, melodilere zoraki bir ekleme olarak değil; müzik, sözcüklerin etrafında özenle şekillendirilerek bestelenir. Bir kelimenin sesi değiştiğinde, müzik bu değişikliği takip eder; ölçü değişikliğinde ise ritim, buna uyum sağlar."

Nihayetinde, 'müziğin simyacısı' olarak nitelendirilen bir sanatçıdan bahsediyoruz.

<p>İsrail'in hava saldırısına müdahalesi yaklaşık 1 milyar  dolara mal oldu.</p><p>İran'ın hava araç

İsrail-İran saldırısının maliyeti ne?

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü