• $30,9151
  • €33,4382
  • 2011.94
  • 9344.97
25 Mayıs 2023 Perşembe

Maskeli balon ittifakı

Siyasi liderlik, devlet adamlığı bir yana, 'kumar masasında' cıvık oyun hamuru gibi şekilden şekle giren genel başkanları izlemek yorucu.

Milliyetçi söylemleri olan Zafer Partisi ve İyi Parti nasıl oldu da terör örgütü PKK, FETÖ, İsrail, NATO ve Türkiye düşmanı bazı ülkelerle ile aynı gayenin aktörleri haline geldi.

O gaye, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanı yapmak.

Kılıçdaroğlu büyük devlet adamı olduğu için mi, başarılarla dolu siyasi kariyeri olduğu için mi?

Yoksa tam tersi, onda, cıvık oyun hamuru potansiyeli gördükleri için mi?

PKK ile bağını reddetmeyen HDP'nin bagajında özerklik, Zafer Partisi'nin ajandasında sığınmacılar hedefte; her ikisi de Kılıçdaroğlu'nun kendilerine açacağını düşündükleri siyasi alandan umutlular.

Oysa Zafer Partisi Başkanı Ümit Özdağ'ın sözleri kayıtlarda duruyor.

'Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı seçilirse iç savaş çıkar' diyen Özdağ'dan başkası değil. Şimdi tutmuş, 'İç savaş çıkarır' dediği adamı Cumhurbaşkanı adayı olarak destekliyor.

Bu nasıl cıvık siyasettir?

Kim kime niçin yalan söylüyor?

HDP'li Sırrı Süreyya Önder, 'Kılıçdaroğlu'nun taahhüt ettiği şeyler var, yapmak zorunda' diyor.

Bir tarafta PKK uzantılarına verilen sözler, diğer tarafta milliyetçi cephe ile kurulan ittifaklar...

Kılıçdaroğlu'nun herkese mavi boncuk dağıtan ikiyüzlü siyaseti, maskeli baloyu andıran söylem değişiklikleri, onun nasıl bir Cumhurbaşkanı profili olacağı konusunda fikir edinmemizi sağlıyor.

Rusya'ya had bildirmek, Suriye'den asker çekmek dâhil, koltuk uğruna her tesire açık, işin önünü ardını düşünmeden her cinneti yapabilecek bir siyasi figürün atacağı adımlarla kısa sürede dal budak salacak zehirli otları ayıklamak kolay olmayacaktır.

Seçimden önce PKK'nın siyasi uzantılarıyla kapalı kapılar ardında gizli pazarlık yapan Kılıçdaroğlu'nun, Sinan Oğan'a giden oyları görünce birden bire milliyetçi postuna bürünmesi onun 'maske siyaseti'nin bir parçasıdır.

Hangi Kılıçdaroğlu?

"Apo'nun heykelini dikeceğiz' diye nutuk atan Selo'yu hapisten çıkarma sözü veren Kılıçdaroğlu mu, 'Kandil'i yerle bir edeceğiz' diyen Kılıçdaroğlu mu?

Suriye tezkeresini reddeden, 'sığınmacıları göndereceğiz' diyen CHP lideri bilmiyor mu ki şayet o bölgede Türk askeri olmazsa güvenli bölge diye bir şey de kalmayacak ve Türkiye yeni sığınmacı dalgalarıyla karşılaşacak!

Suriye'nin kuzeyinden Türk askerini çekip meydanı ABD'ye, Rusya'ya ve İran'a bırakacaksınız, sonra da sığınmacıların sınıra dayanmasını seyredecek siniz!

Bütün bu manzara şunu gösteriyor: Siyasi ittifaklar benzerlikler ve ortak bir akıl üzerine kurulur.

Millet İttifakı'nda ise başka başka neviden fıtratların, akıl dışı ve zoraki birlikteliği söz konusu.

Ajandaları farklı PKK ile ülkücü Meral Akşener ve Ümit Özdağ'ın aynı aday üzerinde güç birliğine varmış olmalarını insan izah etmekte zorlanıyor.

Orkestra şefliğini cıvık siyasetiyle tanıdığımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun yapacağı olası bir Cumhurbaşkanlığı'nda, İyi Parti ve Zafer Partisi ile PKK iltisaklı partiler bir arada, uyum içinde, farklı göğüslerde tek bir yürek halinde Türkiye için çalışacaklar, öyle mi?

İyi Parti, Zafer Partisi ve HDP nasıl olacak da 'yanlış hesap uzmanı' Kılıçdaroğlu'nun kanatları altında aynı ittifakın elemanları olacak?

Çarşıyı karıştıracak bu maskeli balonu kim üfürüyor?

<p>Krizler, yaptırımlar, savaşlar, ambargolar ve daha niceleri... Şöyle bir dünya haritasına göz att

TÜRKİYE YÜZYILI'NA ASIRLIK ARMAĞAN: BAYRAKTAR TB3

Kulağakaçan böcekleri neden evlere gelir? İşte onlardan kurtulmanın yolları…

ABD dergisi açıkladı! Türk Hava Kuvvetleri Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeleri geride bıraktı | 2024 yılı güncel liste...

Apple'dan pirinç uyarısı! Binlerce liranız çöpe gidebilir