• $13,5971
  • €15,31
  • 778.104
  • 1981.04
19 Kasım 2021 Cuma

Kuyucaklı Yusuf Antep'te

"Dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!

Niçin bunu anlamaktan kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?"

Bu sözler Sabahattin Ali'ye ait.

Türk Edebiyatının usta ismi, şair ve yazar Sabahattin Ali'nin en çok bilinen eseri Kürk Mantolu Madonna romanıdır.

İstanbul-Berlin arasında gelişen, Maria Puder'le Raif Efendi'nin yarım kalan aşk öyküsünü konu alan roman, uzun yıllar, en çok satanlar listesinin üst sıralarında yer aldı. Bir dönem bu eseri okumak moda oldu; haliyle roman peynir ekmek gibi sattı.

Dolayısıyla Sabahattin Ali denilince ilk akla gelen kitap Kürk Mantolu Madonna oldu.

Oysa edebiyat tarihçilerine göre, Sabahattin Ali'nin edebi derinlik bağlamında daha kıymetli ve öncü bir romanı var: Kuyucaklı Yusuf.

1937 yılında yayımlanan ve o güne kadar hikayeleri ile tanınan yazarın ilk romanı olan Kuyucaklı Yusuf, Türk edebiyatının kıymetli eserlerinden biri olarak kabul görür.

Genellikle toplumsal gerçekçi çizgide hikayeler kaleme alan Ali'nin, bu roman sayesinde, romantik edebiyata yakınlaştığı görülür.

Kuyucaklı Yusuf'ta olaylar 20. yüzyıl başında Edremit'te geçer.

Aydın'ın Kuyucak ilçesinde bir karı kocanın öldürülmesi olayını soruşturmaya giden Nazilli kaymakamı Selahattin Bey, anne babası gözleri önünde katledilen, 9 yaşında kimsesiz kalan Yusuf'u evlatlık alarak evine götürür.

Yusuf, bir ömre yetecek kadar acıya, ızdıraba çocuk yaşta ve bir gecede şahit olmuş, sanki o gece büyümüştür. Yusuf, ömrünün geri kalan kısmında, hayatı tüketmiş gözlerle, heyecansız ve kayıtsız izleyecektir.

Üvey annesi tarafından istenmemesine rağmen aile bildiği Kaymakam Beyin evinde büyüyen Yusuf'la evin kızı Muazzez arasında zamanla duygusal bir yakınlık doğar.

Ancak kaderin başka planları, oyun içinde oyunları, tuzak içinde tuzakları vardır ki romanın edebi lezzeti bu konu zenginliğinden beslenir. Anadolu insanını iyi tanıyan Sabahattin Ali'nin zengin-fakir, zalim-mazlum, saf olanla yozlaşmış olanın karşıtlığını ustalıkla ele alması romanı üst seviyeye taşır.

Durup dururken Kuyucaklı Yusuf'u neden hatırladım?

Durup dururken değil aslında...

Trabzon Devlet Tiyatrosu romandan sahneye uyarlanan Kuyucaklı Yusuf oyununu bugün ve yarın Gaziantepli sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Erkan Akçelik'in uyarladığı, Ayşe Berna Konur'un yönettiği oyun, bu akşam saat 20.00'de yarın saat 14.00 ve 20.00'de Onat Kutlar Sahnesi'nde izlenebilecek.

Bursa Devlet Tiyatrosu ise "Şair, Şiir, Şuur Mehmet Akif Ersoy" adlı eseri yine Gaziantep'te sahneleyecek. Burak Akyüz'ün yazdığı, Murat Ozan'ın yönettiği, Emre Nurettin Örük'ün oynadığı oyunda, Mehmet Akif Ersoy'un hayatı anlatılıyor.

Oyun, 26-27 Kasım günlerinde saat 20.00'de Onat Kutlar Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak.

Şimdiden iyi seyirler.

<p>Peki, Ümraniye Belediyesi'nin yeni projeleri neler olacak?  3. Ümraniye Kitap Fuarı için çalışmal

2. Ümraniye Kitap Fuarı yoğun ilgi gördü…

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi