• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
1 Haziran 2021 Salı

Kurt Gölgesi

Hamdi Akyol yayıncılık dünyasında bir uzun yok koşucusu; hem yayıncı, hem editör olarak kitaplar arasında geçen bir ömür...

50. yaşına kendi imzasını taşıyan bir kitapla giren Akyol, bugün 'yazar Hamdi Akyol' olarak karşımızda; ilk romanı Kurt Gölgesi (Kapı Yayınları'ndan) çıktı.

Roman özetle bir casusluk hikayesi üzerine kurulu...

Bulgaristan'da 1968'de başlayan olaylar silsilesi, silahlı çarpışmalar, cinayetler, soruşturmalar...

Ancak, roman sıradan bir casusluk hikayesi değil; her şeyden önce gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilerek kaleme alınmış.

Yazar Akyol, olayların merkezindeki kahramanı ve çevresindekileri bizzat tanıma fırsatı bulmuş.

Dolayısıyla roman, bir dönemin tanıklığı niteliğinde...

Kurt Gölgesi'ndeki olayların aktörleri, yakın tarihin derinliklerine uzanan bir bağ ile birbirine bağlı.

Okur, sadece bir casusluk hikayesine değil, romandaki karakterlerin bulundukları noktaya nasıl geldiklerini anlatan geçmiş hikâyelerine de şahit oluyor.

93 Harbi, Balkan Savaşı, Bulgaristan'ın özerklik ve bağımsızlığı, taht kavgaları, Yıldız suikasti, Birinci ve İkinci Dünya savaşları, Osmanlı'nın yıkılışı ve yeni Türk devletinin Cumhuriyet olarak kuruluşuna dek uzanan bağlar söz konusu.

Üç kitaplık bir serinin birincisi olan Kurt Gölgesi, bu haliyle sadece bir polisiye/casusluk değil, aynı zamanda bir tarih, hatta yakın tarih romanı olarak da okur ilgisini hak ediyor.

Uluslararası bir edebiyat etkinliğiyle devam edelim...

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) bugün başlıyor.

Kovid-19 nedeniyle sadece dijital mecralarda gerçekleşecek olan festival 1-5 Haziran tarihleri arasında yazarları, yayıncıları, çevirmenleri ve kitap okumayı seven herkesi bir araya getirecek.

Teması "Bulutların Üstünde Edebiyat" olarak belirlenen festivalde, simultane tercüme destekli etkinliklerde izleyiciler tüm söyleşileri Türkçe olarak izleyebilecek.

İzleyicilerin yazarlara soru sorabilmesini mümkün kılacak olan Zoom katılımı 100 kişiyle sınırlıyken, tüm etkinlikler İTEF'in Instagram, Facebook ve YouTube hesaplarından da canlı olarak yayınlanacak.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı