• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
3 Haziran 2021 Perşembe

Kudüs Dosyası

MUHİT

Hazırladığı dosyalarla dikkat çeken aylık edebiyat dergisi Muhit, Haziran sayısında kitap hacminde bir dosyayla 'Müslüman Kudüs'ü sayfalarına taşıyor.

Çok sayıda ismin katkı sunduğu Kudüs dosyası, Cengiz Tomar'ın "Kudüs'te İslam Barışı" başlıklı yazısıyla açılıyor.

Tülay Metin ise "Selçukluların Kudüs'ü" başlıklı yazısında, "Kudüs Hz. Ömer, Selahaddin Eyyûbî ve Yavuz Sultan Selim'in taşıdıkları mesuliyet davasıyla hizmet, hürmet, şefkat ve merhamet anlam buldu. İslam'ın olmadığı dönemlerde ise hüzün, gözyaşı ve istilalar şehre hâkimdi" diyor.

Daha pek çok isim, tarihin ve dinlerin kadim şehri Kudüs'ü farklı yönleriyle ele alan yazı ve şiirleriyle Muhit sayfalarında...

YUNUS EMRE 'AY VAKTİ'NDE

Şair-yazar Şeref Akbaba yönetiminde çıkan Ay Vakti dergisi 21. yılını kutluyor.

Dergi 192. sayısında (mayıs-haziran), asırlardır Türkçe'nin, gönül gözümüzün ve sevginin sesi olan Yunus Emre dosyasıyla selamlıyor okurları.

Yunus Emre'nin 'Mana eri bu yolda melül olası değil/Mana duyan gönüller, hergiz ölesi değil/Ten fanidir, can ölmez, çün gitti geri gelmez/Ölür ise ten ölür, canlar ölesi değil' dizeleriyle açılan dergide çok sayıda kalem erbabı Yunus değerlendirmeleriyle yer alıyor.

DERGAH

Günümüzde ustalığa doğru yol tutturan nice şairin, öykü ve deneme yazarının gelip geçtiği duraklardan biri olan Dergah dergisinin bu ayki söyleşi konuğu Milli Saraylar Resim Müzesi yöneticisi Gülsen Sevinç Kaya...

2014 yılında faaliyete geçen ancak bu yılın ocak ayında yeni bir düzenlemeyle kapılarını yeniden sanatseverlere açan Resim Müzesi'nin hikayesini merak edenler için oldukça doyurucu bir söyleşi...

Türk sanatının eşsiz 'saray eserlerini' bünyesinde barındıran müze ile ilgili Gülsen Sevin Kaya 'Ben bu koleksiyonu 26 yıldır tanıyorum ve her gün yeni bir şey öğreniyorum' diyor.

Bu ayki Dergah'ta Abdullah Uçman da Türk şiirinin önemli isimlerinden Tevfik Fikret'in trajedisini kaleme alıyor.

Cemil Meriç'in deyimiyle 'hür tefekkürün kaleleri' olan dergileri yalnız bırakmayalım.

YAZ OYUNLARI BAŞLIYOR

Tiyatro dünyasından da güzel bir haber var.

Devlet Tiyatroları'nın (DT) salgını sürecinde, sanatsal faaliyetlerden yaz aylarında da yararlanılması için hayata geçirdiği Açık Hava Tiyatrosu Yaz Oyunları projesi perdelerini bugün itibariyle açıyor.

Geçen yıl ilki gerçekleştirilen proje, bu yıl 3 Haziran Perşembe günü (bugün) başlayacak ve birbirinden farklı oyunları sonbahara kadar tiyatroseverlerin beğenisine sunacak.

Bu kapsamda, ilk olarak Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı "Bizim Yunus" adlı oyun 3, 4 ve 5 Haziran'da saat 20.30'da İrfan Şahinbaş Sahnesi Macunköy Yerleşkesi'nde izlenebilecek.

Açık Hava Tiyatrosu Yaz Oyunları, "Bizim Yunus"un ardından 10, 11 ve 12 Haziran'da "Eyvah Nadir"; 17, 18 ve 19 Haziran'da "Aşık Veysel" ve 24, 25 ve 26 Haziran'da ise "Sonsuzluk Kitabevi" ile devam edecek.

<p>Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, refüjdeki aydınlatma direklerine çarparak devrilen kamyondaki sür

Manisa'da kamyon devrildi: 1 ölü 1 yaralı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi