• $32,1893
  • €34,9649
  • 2505.03
  • 10895.3
4 Ekim 2022 Salı

Kocaeli'de iki Don Kişot

'Bir elin nesi var iki elin sesi var.'

Yahut, 'Dünyayı değiştirmek istiyorsan önce kendinden başla.'

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'ndan iki sanat emekçisi; Azer Şelte ve Başar Alemdar kolları sıvayıp 'bir ilk'i hayata geçirdiler: Kocaeli Kısa Film Festivali...

Bu yıl ilki düzenlenmesine rağmen 700'ün üzerinde başvuru alan festival sayesinde Kocaeli pek çok ünlü ismi ağırlıyor şu günlerde.

Kudret Sabancı, Ümit Efeken, Nevra Serezli, Nazif Tunç, Serdar Orçin, Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Zuhal Gencer, Nedim Saban, Savaş Satış, 'İyi ki Varsın Eren' filminden tanıdığımız Rahman Beşel...

Festivalin 1 Ekim'de gereçekleşen açılış töreninde Yeşilçam emektarlarından Nevra Serezli ve Ümit Efekan'a 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' takdim edildi, başka sanatçılar da yine farklı ödüllerle onulandırıldı.

İstanbul gibi devasa bir metropolün yanıbaşında olmasına rağmen Kocaeli'de kitap fuarı ve şehir tiyatrosu faaliyetleri dışında sanat etkinliği haberi duymuşluğumuz nadirattan; o yüzden bu festival iyi geldi.

Farklı illere geçiş noktasında bulunan sanayi şehrimiz Kocaeli'nin kültür ve sanat faaliyetlerine daha çok yatırım yapması gerektiği kanaatindeyim, potansiyel olarak şehrin nüfusu buna müsait.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün destiği ve belediyenin katkılarıyla Avrasya Kültür ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen festival gelecek yıllarda güçlenerek devam edecek olursa şehrin markalaşmasında önemli bir etken olabilir.

Şehre çok yakışan ve modern mimarisiyle işlevsel biçimde inşa edilmiş olan Kocaeli Kongre ve Kültür Merkezi'nin hakkı verilmeli diye düşünüyorum.

Bununla birlikte şehirde gezerken tek bir kitapçı dükkanına dahi rastlamamak, (belki AVM içlerinde vadır) iç karartıcı.

Festivale dönecek olursak...

13 filmin finale kaldığı yarışma bölümünde birinciliği Reşat Fuat Çam'ın yönettiği Kömür adlı film aldı. Aynı filmdeki rolüyle Pınar Gök En İyi Kadın Oyuncu seçildi.

En İyi Erkek Oyucu ödülü ise Aziz Alaca'nın yönettiği İntihar Bekçisi'ndeki rolüyle Kayhan Açıkgöz'e layık görüldü.

Festival izleyicisinin, Kurtlar Vadisi'ndeki rolünden hareketle 'Zülfikar Ağa' diyerek fotoğraf çektirdiği, Halil İbrahim Kalaycıoğlu'nun bilmediğim bir özelliğini öğrendim burada; antika sinema makinelerine olan tutkusu...

Hatta, kendi adını taşıyan bir sinema müzesi açılmış Malatya Yeşilyurt Konakları'nda...

Beyoğlu'ndaki Sinema Müzesi'nde bile olmayan nadide cihazları koleksiyonunda bulunduran Kalaycıoğlu, bu kez İstanbul'da bir müze açmak için kolları sıvamış bile.

Festivalde tanıdığım işadamı Faik Kaplan'ın da uzun bir süredir sosyal sorumluluk projelerine imza attığını öğrendim.

Kaplan, 'Engeliz' adlı kısa belgeselleriyle festivale katkı veren isimlerdendi.

Festival, bu program sayesinde engelli vatandaşlara karşı, asıl engelin zihinlerde başladığını bir kez daha vurgulamış oldu.

Velhasıl, Kocaeli, iki Don Kişot olarak tanımladığım festival koordintörleri Azer Şelte ve Başar Alemdar'ın gayretleriyle güzel bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapmış oldu.

Çeşiti etkinlik ve gösterimlerle yarın sona erecek olan Kocaeli Kısa Film Festivali'nin ömrü uzun olsun.

<p>Fransa'da Rouen Açıkhava Festivali'nde sahne alan sanatçı Sinan Akçıl, binlerce insanın katıldığı

Sinan Akçıl soykırımcı Netanyahu'ya seslendi

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Mayıs 2024)