• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
7 Mart 2024 Perşembe

Kiliseye Çevrilen Türk Eserleri

Balkan coğrafyası Osmanlı Devleti'nin gözde topraklarıydı. Fakat gün geldi Osmanlı'yı yıkıma götüren felaketler zinciri Balkanlar'dan başladı. Milliyetçilik hareketleri, patlak veren isyanlar Osmanlı'yı zayıflatan, toprak kaybetmesine neden olan olayların fitilini ateşledi.

Elden çıkan vatan topraklarında geriye kalan Osmanlı bakiyesi mimari eserler, yeni egemenler tarafından tahrip edildi.

Balkanlardan Osmanlı izlerini silmek için harekete geçenler, camileri, medreseleri bambaşka gayelerle kullanmaya başladılar, bazılarını yıkıp yok ettiler

Gerçi 1930'lu ve 40'lı yıllarda bizzat Türkiye sınırları içinde de camilerin, tekkelerin samanlık, gazino, halkevi, CHP binası gibi amaçlarla kullanıldığı biliniyorken elin oğlundan ne beklenir!

Nitekim Balkanlarda Osmanlı'nın mezar taşlarına bile rahat verilmedi. 1992'de Sırp saldırılarıyla başlayan Bosna-Hersek savaşında Sırp ordusunun bombaladığı hedefler arasında camiler, köprüler, medreseler de vardı.

Konuyu dağıtmadan haber verelim...

19 ülkede temelden Türk eseri olup, Türkler çekildikten sonra kiliseye dönüştürülen eserlerin yer aldığı bir kitap yayınlanmıştı. İstanbul Fetih Cemiyeti tarafından ilk baskısı 2021 yılında yapılan eserin ikinci baskısı, yakın zamanda, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca (YTB) gerçekleştirildi.

Yüksek mimar Mehmet Emin Yılmaz tarafından hazırlanan eser Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış. 13 yıllık bir emeğin ürünü olan eser, üç cilt ve 1425 sayfadan oluşuyor.

Söz konusu çalışmanın birinci cildinde Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Ermenistan, Güney Kıbrıs, Gürcistan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova ve Kuzey Makedonya'daki; ikinci cildinde ise, Macaristan, Moldova, Romanya, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna'daki yapılar konu alınıyor.

Çalışmanın üçüncü cildinde ise sadece Yunanistan'daki yapıların üzerine yoğunlaşılıyor.

Savaşlarla, zorunlu göçlerle, sürgünlerle yerinden edilmiş ecdadın geride bıraktığı medeniyet mirasının akıbetini kayıt altına almak önemli.

Türkiye'nin son 20 yılda (Vakıflar ve TİKA eliyle) Balkanlarda, Ortadoğu'da, Afrika'da yüzlerce ecdat yadigârı eseri ihya ederek yeniden ayağa kaldırdığını da unutmayalım.

<p>İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik acımasız saldırı ve ambargosu 7 aya yak

Nuseyrat Kampı'ndaki Filistinliler yıkımın boyutunu aktardı

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü