• $32,5284
  • €34,888
  • 2489.46
  • 9571.69
2 Mart 2024 Cumartesi

Kayıt altındaki Gazze

İsrail, Gazze'de soykırım gerçekleştirirken bölgenin tarihi ve kültürel hafızasını da yok ediyor. Hastaneleri, okulları bombalamakla kalmıyor, tarihi eserleri, kütüphaneleri de yerle bir ediyor.

Kısa adı IRCICA olan bir merkez var. Açılımı: İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırmaları Merkezi... Bir anlamda İslam ülkelerinin UNESCO'su... 57 ülkesinin üye olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı'na (ITT) bağlı IRCICA'nın tüzüğünde genel merkez Kudüs olarak kaydedilmiş, ancak Kudüs bağımsız olana dek, Cidde geçici merkez olarak belirlenmiş.

Türkiye'nin teklifiyle kurulan IRCICA 1980'den beri İslâm medeniyetinin tarih, kültür ve sanat alanındaki birikimlerini kayıtlara geçiyor. Senagal'den Surinam'a, Endonezya'dan Fas'a İslami kimliğin olduğu her yerde araştırmalar yürütüyor. Aynı zamanda İslam coğrafyasındaki tarihi eserlerin rölevesini çıkarıp kayıt altına alıyor. Yarın bir gün bir eserin zarar görmesi halinde çizimleri, yapım teknikleri elde olsun diye.

Ecdad geçmişte bütün Ortadoğu'nun kaydını tutmuştu.

Filistin ve Orta Doğu coğrafyasında yaşayan halklar en son Osmanlı Devleti tebaasıydı. Bu manada ecdad sokak sokak, ev ev, hatta bazen, hane sahiplerinin adlarına varıncaya kadar bütün Orta Doğu'nun kaydını tutmuştu.

Osmanlı arşivleri bu belgelerle dolu.

Bugün de uluslararası kongreleri, kaynak kitap yayınları ve devasa kütüphanesiyle IRCICA arkeoloji ve sanat tarihi alanında İslam dünyasında ve İslam dünyasının dışında yer alan İslam eserlerinin kaydını tutmakta, eserlerin halihazırdaki mevcut durumlarının yanında ilk kuruluş kayıtlarıyla beraber veri bankası oluşturmakta.

Bu meyanda IRCICA'nın önemli çalışma faaliyetlerinden biri de Filistin ve Kudüs araştırmaları merkezi...

İstanbul'da Yıldız Sarayı'nda faaliyet gösteren IRCICA'nın Genel Direktörü Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, 'Osmanlı Vesikalarında Gazze' başlıklı bir çalışma yapacaklarını duyurdu. Tabii ki Osmanlı döneminde Gazze'de çeşme, köprü, medrese, mescit, hükümet binası gibi yapılan imar çalışmaları var. Buna dair özellikle Yıldız arşivlerinde, İkinci Abdülhamit zamanına ait fotoğraflı belgeler mevcut.

Siyonist İsrail rejimi, Filistin topraklarında Osmanlı'ya, İslam kültürüne ait ne varsa yok etmeye çalışırken, tarihi gerçeklere ışık tutan arşiv belgelerin farklı dillerde yayınlanması, Arap dünyası dahil diğer ülke tarihçileri ve araştırmacılarıyla paylaşılması önemli.

Dolayısıyla IRCICA'nın 'Osmanlı Vesikalarında Gazze' çalışması, Gazze halkına kan kusturan katliamların, bir bakıma ilmi manada da telin edilmesi anlamına gelecektir.

<p>İran'da nükleer programı   'Barış için Atom', aslında ABD'nin yardımı ile başlatıldı. </p><p>5 nü

İran ve İsrail arasında 'nükleer' gerginlik!

İzmir'de iki fabrikada yangın: Kontrol altına alındı

Geri sayım başladı! Türkiye Mars yolculuğu simülatörünü devreye aldı

İspanyol Donanması'nın amfibi uçak gemisi ESPS Juan Carlos I! İstanbul'dan ayrıldı