• $17,9611
  • €18,4771
  • 1033.64
  • 2892.37
27 Mayıs 2021 Perşembe

İstanbulensis nedir?

İstanbulensis nedir?

Halk arasında 'İstanbul Çiğdemi' olarak adlandırılan ve dünyada sadece Sultanbeyli'deki Aydos Ormanı'nda bulunan bir çiçeğin adı...

Çiğdemgillerden, sarı, narin bir çiçek.

Sultanbeyli Belediyesi'nce 2009 yılından bu yana logo olarak kullanılıyor ve yine aynı zamanda belediyenin bu yıl sekizincisini düzenlediği uluslar arası şiir festivalinin adı.

"İstanbulensis Şiir Festivali" önceki gün edebiyatseverlerle buluştu.

Bu yıl teması 2021'in Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan edilmesinden ilham alınarak, Türkçenin kurucusu "Yunus Emre" olarak belirlenen festival, çevrim içi olarak 29 Mayıs'a kadar devam edecek.

Dünyanın farklı coğrafyalarından festivale katılım gösteren şairler, yapay zeka şiire galip geldi mi, şiir ve kapitalizm çoktan el sıkıştı mı ve şiir, tarihi anlatmada bir aracı olabilir mi gibi sorular etrafında konuşmalar da gerçekleştirecek.

Aynı zamanda Türk şiirinin tarihi ve sosyolojik arka planı, hem dilin hem de toplumun değişimiyle birlikte incelenmek üzere "Halk Şiiri", "Şiir ve Osmanlılar", "Divan Şiiri", "Modern Türk Şiiri" ve "Dünya Hala Şiir Söylüyor mu?" başlıklı beş büyük nehir oturum tertip edilecek.

Bu oturumlarda Mehmet Narlı, Turan Karataş, Ahmet Murat, Ali Ural, Adnan Özer, Bahtiyar Aslan, Dursun Ali Tökel, Güven Adıgüzel, Hüseyin Akın, Zeynep Arkan, Mustafa Özçelik, M. Fatih Andı, Mustafa Akar, M. Kayahan Özgül, Murat Güzel, Zafer Acar ve Mevlana Zengin yer alacak.

Yunus Emre şiiri üzerine söyleşilerin de gerçekleştirileceği festivalde ayrıca, Prof. Dr. İskender Pala, "Bir hükümdar olarak değil, bir şair olarak Fatih Sultan Mehmed'i" anlatacak.

Festival boyunca tüm etkinlikler ve oturumlar dijital mecralarda çevrim içi olarak yayınlanırken, salonlardaki etkinliklere ise salgın şartları ve kurallarına uygun olarak dinleyici kabul ediliyor.

<p>Kelebek camı, bazı otomobillerde ön  kapıda, bazılarında arka kapıda, bazılarında ise her iki

Otomobillerin Arka Kapısında Yer Alan Kelebek Camı Ne İşe Yarar?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...