• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
12 Haziran 2021 Cumartesi

İstanbul onlarla güzel

TANPINAR ETKİNLİKLERİ

Edebiyatımızın köşe taşlarından, Huzur'un yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar doğumunun 120. yılında özel bir programla Beyoğlu'nda anılıyor.

Usta kalemin pek çok eserine ilham kaynağı olan Beyoğlu aynı zamanda ömrünün son 20 yılını geçirdiği adres olarak biliniyor.

Tanpınar adına düzenlenen etkinlikler Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde 10 Haziran'da başladı ve 6 Temmuz'a kadar sürecek.

Söz konusu programlarda sergiden konser ve söyleşilere kadar pek çok faaliyet gerçekleşecek.

Sergide Tanpınar'ın önemli eserlerinin yanı sıra, özel eşyalarından el yazması metinlerine, kişisel notlarından imzalı kitaplarına kadar birçok kıymetli hatırası ziyaretçilerini bekliyor.

İBNÜLEMİN MAHMUD KEMAL İNAL SERGİSİ

Zengin külliyatıyla, güçlü hafızasıyla, derin tarih ve biyografi bilgisiyle, ince zevkleriyle "kemalat sahibi" bir şahsiyet; İbnülemin Mahmud Kemal İnal...

Tarihçi, yazar, edebiyatçı, aynı zamanda müzeci ve mutasavvıf...

33 yıl boytunca çeşitli görevlerde hizmet verdiği Osmanlı Devleti'nden Cumhuriyet'e geçişte köprü insanlardan biri.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nin kurucusu olan İnal, toplumsal hayatın hızla değiştiği bir dönemde Osmanlı şairleri, müzisyenleri, sadrazamları ve hattatları hakkında yazdığı eserlerle kaynak kişilerden biri oldu.

Yaşadığı ev ve kütüphanesi, döneminin kalburüstü edebiyatçılarının uğrak yeriydi.

İşte kültür tarihimizin bu önemli ismi bugünlerde İstanbul Fatih'te yeni açılan Cam Küp Galeri'de önemli bir sergiyle anılıyor.

İbnülemin hat koleksiyonundan 33 parçanın yer aldığı sergide, Şeyh Hamdullah, Hafız Vahdeti, Mahmud Celaleddin, Mehmed Es'ad Yesari, Necmeddin Okyay gibi önemli hattatların eserlerinin yanı sıra İbnülnülemin'in hayatından fotoğraflar, kitaplarının el yazma nüshaları ve kişisel eşyaları yer alıyor.

86 yıllık ömrünü öğrenmeye, öğretmeye, ilme adayan yazar ve koleksiyoner İbnülemin Mahmud Kemal İnal'i anlatan sergi, 2 ay boyunca ziyaret edilebilecek.

Tanpınar ve İbnülemin... Yazdıklarıyla, kültür mirasımıza bıraktıklarıyla İstanbul'u daha da güzelleştiren iki isimdi.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı