• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
9 Nisan 2022 Cumartesi

İslam Medeniyetleri Müzesi

Sayı daha da artmış olabilir; iki yıl önceki rakamlara göre Türkiye'de 219'u özel 428 müze bulunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müzelerde 3 milyon 300 bine yakın, özel müzelerde ise 417 bin eser sergileniyor.

Müze ve ören yerleri geçen yıl 16 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı.

Katman katman tarih dolu Anadolu toprakları çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptı. O yüzden vatan topraklarımız adeta açık hava müzesi gibidir.

Vakti zamanında Anadolu'dan kaçırılan tarihi eserlerin yekûnu ise birkaç müze kuracak ölçektedir; ayrı konu...

Türkiye'deki müzeler son yıllarda modernizasyon ve sergileme konusunda çıtayı epey yükseltti. Uluslar arası ödüle sahip çok sayıda müzemiz var.

Türk müzeciliğine yepyeni bir soluk getirecek müzelerden biri daha dün hizmete girdi: İslam Medeniyetleri Müzesi...

Ülkemizde inşa edilmiş en büyük cami niteliğindeki Büyük Çamlıca Camisi Külliyesi'nin mütemmim cüzlerinden biri olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılan müze, 10 bin metrekarelik alanıyla, 7. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar İslam sanatının gelişimini yansıtan 800'e yakın esere ev sahipliği yapıyor.

Türkiye'nin yeni müzesindeki eserler, Milli Saraylara bağlı Topkapı Sarayı ve Saray Koleksiyonları Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul Türbeler Müzesi ve Vakıflar Müzesi koleksiyonlarından seçildi.

Geleneksel Türk İslam sanatlarından, 12 asırlık Kur'an-ı Kerim yazmalarına, İslam'da bilimden Osmanlı'da giyim kuşama kadar farklı içeriklerde 15 ayrı tematik bölümden oluşan müzede kullanılan son teknoloji uygulamaları pek çok ilki beraberinde getiriyor.

Mesela müzeye "lazerle alan koruma sistemi" kuruldu; belirlenmiş alanı geçiş ihlali yapıldığında sistem devreye girip sirenleri çaldırarak güvenlik görevlisine ve izleme bilgisayarlarına haber verilmesini sağlıyor.

Vitrinler hava ve toz sızdırmayacak şekilde tasarlandı. Aktif iklimlendirme cihazları kullanımıyla eserler için konservasyon şartları ön planda tutuldu.

Müzenin akustik özellikleri de dikkati çekici. Türkiye'de ilk kez İslam Medeniyetleri Müzesi'nde sesin emilmesi amacıyla mineral fiber tavan kaplamasından faydalanıldı.

Öte yandan, Milli Sarayların (Topkapı başta olmak üzere) envanterinde yer alan ve fakat sergileme imkanı bulunamadığı için depolarda bekletilen eserler için İslam Medeniyetleri Müzesi çok ciddi bir sergileme alanı olacak.

Konservasyon atölyeleri ve obje depolarının da yer aldığı yeni müzenin teknolojik altyapısı sayesinde, eserler rahat bir nefes almış olacak.

Çamlıca Camisi Külliyesi'nin gözbebeği niteliğinde olan, 1200 yıllık geçmişin izlerini taşıyan ve pek çoğu daha önce teşhir edilmemiş eşsiz eserleri barındıran İslam Medeniyetleri Müzesi'ni görmek için sabırsızlananlardan mısınız?

TDV KİTAP FUARI DA AÇILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Büyük Çamlıca Cami avlusunda düzenlenen fuara Fatih Camisi ve Ankara'da Ahmet Hamdi Akseki Camisi avlusunda açılan fuarlar da 27 Nisan'a kadar eşlik edecek.

<p>Denizli'deki suç örgütü operasyonunda yakalanan 21 şüpheliden 17'si tutuklandı. </p><p>İl Emniyet

Suç örgütüne yönelik operasyon: 17 kişi tutuklandı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi