• $32,1974
  • €35,0125
  • 2503.77
  • 11064
16 Nisan 2024 Salı

İran Gazze'yi vurdu!

Hafta sonunda yaşadığımız neydi öyle?

İran-İsrail arasında muhtemel bir savaşın ayak sesleri mi yoksa zaten bilinen bir senaryonun tekrarı mıydı?

Muhtemelen ikincisi...

Artık ezbere bilinen senaryoya göre haydut İsrail vuracak, buna mukabil, İran misilleme yapar gibi görünecek ama aslında, uluslararası planda, İsrail'e yeniden desteğin önünü açacak.

İran'dan gelecek 'drone' ve füzelerin kalkış saati, varış süresi belli.

Yani İsrail ve müttefiklerine (ABD-İngiltere-Almanya ve diğerlerine) gereken hazırlığı yapmaları için zaman tanınıyor. 'Gönderdik birşeyler, İsrail'e zarar gelmeden, size zahmet, havada imha ediverin' deniliyor.

Nitekim, beklendiği üzere, sürü dronlar ve seyir füzeleri İsrail hava sahasına ulaşmadan ABD ve İngiltere tarafından imha ediliyor.

İsrail açıklama yapıyor 'Acımadı ki, acımadı ki...'

Her şey davul zurna eşliğinde...

Tiyatro gösterisinin gerçek adı 'İran'dan İsrail'e sevgilerle...'

Ha, bu arada, kuyruğu dik tutmak adına İran tehditkâr bir açıklama savuracak, 'tekrarı olursa daha fena yaparım' diye masustan efelenecek.

Bir de saldırı için özellikle piyasaların kapalı olduğu hafta sonu tercih edilecek cumartesi başlayan 'showbusiness' pazartesi piyasalar açılmadan sönümlenecek.

Önceki gün, işim düştü, mahalledeki nalbura uğradım, benzer cümlelerle aynı mesele konuşuluyordu. Demek ki 'İran-İsrail düşmanlığı' senaryosu artık bayatlamış. Herkes 'fars'ın farkında...

Zaten, bu bayat senaryo meşhur dizi Kurtlar Vadisi'nde yıllar önce net biçimde ifade edilmiş.

Dizi karakterlerinden Polat Alemdar ve karşısındaki, iki ülke ilişkilerini konuşuyor.

Diyalog aynen şöyle: Bölgede İsrail ile İran arasında adı konmamış bir iş birliği var. İkisi de varlıklarını birbirlerine olan karşıtlıkları üzerinden sürdürüyor. İsrail olmasa İran bölgede hüküm süremez. İran olmasa İsrail Amerikalıları dilediği gibi kullanamaz.

Durum böyle...

Herkes birbirini kullanıyor da olan maalesef eli silah bile görmemiş masum Gazzelilere oluyor. İsrail vahşetinden, açlıktan ve hastalıktan bitap Gazze'de ocaklar sönmüş, aileler dağılmış.

Hazır dikkatler İran'a yönelmişken, İsrail, Gazze ve Batı Şeria'daki katliamlarını, bir nefeslik dahi ara vermeden, sürdürüyor.

İsrail ve Netenyahu, İran sayesinde bir kez daha elini güçlendirdi, İsrail karşıtı küresel muhalefet susturuldu.

İnsan kasabı Netenyahu İran'a teşekkür mektubu yazsa yeridir.

Dün gazetemizin manşeti de bu 'it dalaşı'na ışık tutar nitelikteydi: Tahran, İsrail'i vurmuş gibi yaparak ABD'de zayıflayan İsrail desteğini güçlendirdi.

Ha bu arada, soykırımcı İsrail rejimine nefes olan İran, PKK'nın da elini güçlendiriyor. Gazetelerde yer alan haberlere göre İran, ABD'nin İHA eğitimi verdiği terör örgütüne Türkiye'ye karşı kullanabileceği 50 adet kamikaze drone veriyormuş.

Şeytan üçgeninde ABD-İran-İsrail el ele...

<p>Olay, saat 14.45 sıralarında merkez Selçuklu ilçesi Feritpaşa Mahallesi Demiryolu Caddesi üzerind

Dördüncü kat penceresinden düşen kadın öldü

Çanakkale Savaşları'ndan kalma! 109 yıllık batıklar görüntülendi

Bu mağara korku filmlerini aratmıyor! Giren dehşete düşüyor

Gazzeliler ulaşımı bisikletlerle sağlıyor!