• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
6 Ocak 2024 Cumartesi

İnsan avcısı bir haham

İranlı sinemacı Parviz Sheikh Tadi'nin Saturday's Hunter (Cumartesi Avcısı) adlı filminin epey öğretici, aydınlatıcı bir eser olduğunu düşünüyorum.

Filmde kendi çıkarı için dünyayı ateşe vermekten çekinmeyen Siyonist düşüncenin temel öğretilerine dair izdüşümleri görmek mümkün.

Söz konusu 'Avcı'nın sakın ola ki kuş, geyik, keklik avladığını falan sanmayın. Buradaki avcı, Siyonist bir din adamı, bir haham... Avı da insan!

Bu haham ve adamları, Yahudilikte çalışmanın yasak olduğu Cumartesi günleri insan avına çıkıyorlar. Tarlalarında, bahçelerinde kendi halinde çalışan Filistinlileri ölümle korkutup, topraklarını terk etmeye zorluyor, direnenleri ise öldürmekten çekinmiyorlar.

Evet, bu bir film senaryosu ama sizce abartılı bir yanı var mı?

Tabi ki Hayır, Gazze'de yaşananlara baktığımızda, Siyonistlerin insan öldürmekte hiç bir sınır tanımadığına şahit oluyoruz.

2009 yapımı Cumartesi Avcısı, Siyonistlerin, tahrif edilmiş Tevrat'ın söylemlerini kendi dünyevi çıkarları ve şeytani planlarına alet etmelerini göstermesi bakımından ilgi çekici bir film.

Ye yer psikolojik gerilime bazen de ironik bir üsluba yaslanan filmde, Amerika'da doğup büyümüş sıradan bir Yahudi çocuğun, Bünyamin'in, Siyonist öğretilerle beyni yıkandıktan sonra masumiyetini yitirip bir katile dönüşümü anlatılıyor.

Yaz tatili bahanesiyle biraz da zorla annesinin elinden alınan ve Haham dedesinin eline düşen çocuk Bünyamin'in değişimi önce kıyafetten başlar. Kot pantolon, tişört ve spor şapka gider onun yerine Yahudilerin alamet-i farikası olan siyah takım elbise, beyaz gömlek ve kipa gibi kıyafetler gelir.

Kendisine ve kavmine hizmet edenleri tanrıya hizmet edenler olarak gören ve dolayısıyla kendini tanrılaştıran, bütün şeytani planlarına rağmen masumu oynayan bir hahamın elinde Bünyamin, zamanla soğukkanlı bir katil ve dedesinin yerine geçmesi muhtemel bir haham adayı olur.

Bu göreve geçecek kişinin kalbinde merhamet, sevgi gibi insani duygulara yer olmadığını yine dedesinden öğrenecektir Bünyamin.

Sevgi ve merhamet gibi duygular sadece Siyonist menfaatlere hizmet ediyorsa kullanışlıdır. Aksi takdirde bir Siyonist'in başkalarına göstereceği duygu, katılık ve merhametsizliktir.

Filmin ilginç karakterlerinden biri de ailesi öldürüldükten sonra çocukluktan itibaren bu Yahudi ailenin yanında uşak olarak yetiştirilen, hizmetçilik yapan, emirlere kesin itaat eden Filistinli genç, Metin karakteridir.

Ailesi katledilmiş bir Arap gencinin uşak yapılması Siyonizm'in kendilerinden olmayanlara bakış açısını yansıtır.

Parviz Şeyh Tadi'nin aynı zamanda senaryosunu da kaleme aldığı Cumartesi Avcısı'nın başrolünde, kör bir siyonist hahamı canlandıran Ali Nassirian çok başarılı bir oyunculuk sergiliyor.

Bir Amerikalı ile evlendiği için öz kızını kafir olmakla suçlayan, yaz tatili bahanesiyle torununu kızının elinden alarak Siyonist öğretiye tabi tutan, gözünü para ve toprak hırsı bürümüş, etrafındaki insanların günahlarını para karşılığında affeden, dini çıkarlarına alet eden, ırkçı, faşist, histerik bir hahamı oynayan Nassirian bana kalırsa Oscarlık bir oyunculuk çıkarmış. Zaten pek çok festivalden ödülle dönen bir oyunculuk kariyeri var kendisinin...

Cumartesi Avcısı gösterime girdiği yıl Yahudileri epey rahatsız etmiş, hatta önü kesilen film, kimi festivallerden kırmızı kart görüp programlara alınmamış.

Tahrif edilmiş, değiştirilmiş bir dinin söylemlerinden hareketle senaryosu yazılan Cumartesi Avcısı, küçük çocukları bile 'öteki' düşmanı ve katil yapan Siyonist düşüncenin ruh halini gözler önüne seren bir film.

<p>Denizli'deki suç örgütü operasyonunda yakalanan 21 şüpheliden 17'si tutuklandı. </p><p>İl Emniyet

Suç örgütüne yönelik operasyon: 17 kişi tutuklandı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi