• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
22 Şubat 2024 Perşembe

İlhami Atalay'dan yansımalar

Ülkemizin özgün ressamlarından biri olan İlhami Atalay bereketli bir sanat sezonu geçiriyor.

75 yaşındaki sanatçının 55 yıllık profesyonel sanat hayatını yansıtan retrospektif tadındaki sergi geçen ay sanatseverlerle buluşmuştu.

İstanbul Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nde açılan sergide Atalay'ın ilk kez görücüye çıkan eserleri de vardı, 1970'lerden bu yana üretmiş olduğu serilerden örnekler de...

Tamamı büyük ölçekli eserlerden oluşan sergi, usta sanatkârın geleneksel olanı modern sanatın imkânları içinde ele alış biçimini görmek açısından önemliydi.

Geçen ayın ortalarında sona eren bu serginin ardından Atalay'ın eserleri bu kez de (10 Şubat'tan bu yana) Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde görücüye çıktı.

AKM'deki sergiyi kaçırmış olanlar için bir fırsat daha...

Usta sanatçının 43 tablosunun yer aldığı yeni sergi, Atalay'ın uzun ve renkli sanat kariyerinin farklı dönemlerini yansıtan bir seçki niteliğinde.

Atalay'ın Akıncılar, Zikir, Hiçlik, Anadolu Kadınları gibi çeşitli serilerinden yeni örneklerin yer aldığı sergi 10 Mart'a kadar açık kalacak.

Resim sanatına geniş kitlelerin ilgisini çekebilmek için toplumla irtibatını en üst düzeyde tutan ressam, 32 yıl boyunca kendi yağıyla kavrulan atölyesinde sayısız insana resim sevgisi aşıladı. Sanatsal ifadesini sadece bir tarz veya temayla sınırlamadan gündelik hayattan toplumsal meselelere kadar geniş yelpazede eserler üretti. Aynı zamanda pek çok talebe yetiştirdi.

Çoğu zaman ahbap çavuş ilişkilerinin geçer akçe olduğu sanat ortamında özellikle 'parlatılmış' bir isim olmadığı için, kariyerini her bir fırça darbesiyle inşa eden sanatçının emekleri nihayet çeşitli ödüllerle de taçlandı.

Çocukluk yıllarında, yokluk yüzünden çimento kâğıdına kömürle resim çizerek yola çıkan İlhami Atalay, önce Necip Fazıl Saygı Ödülü'ne (2022), ardından da Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülüne (2023) layık bulundu.

Geçen hafta usta çizer Hasan Aycın ile karşılaştık; Fatihte bir kahvede etrafına halka olmuş muhibban ile söyleşiyordu.

Bir ara şöyle bir ifadesi oldu: Toprağa ekilen her tohum, sezonu geldiğinde mutlaka filizlenir.

Çimento kâğıdına kömürle resim çocuk İlhami Atalay, bugün, dalları Anadolu tüten gümrah bir sanat ağacı oldu.

<p>Bir kurabiye fiyatının 110 TL olmasına isyan eden de var, bir bardak çaya 90 TL ödeyen de, orta b

KURABİYE 110 TL OLUR MU?

ÖSYM'nin dünyadan izole sınav merkezi kapılarını ilk kez açtı

İstanbul Gaziosmanpaşa'da toprak kayması! 30 ev tahliye edildi

Antalya'da otel çalışanlarını taşıyan servis devrildi! 19 kişi yaralı