• $ 6,1007
  • € 6,5837
  • 316.596
  • 115642
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Her eve lazım bir ansiklopedi

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) tarafından “genel okuyucu”ya İslam ile ilgili temel konular, kavramlar, kişiler hakkında doğru bilginin anlaşılır biçimde ulaştırılması amacıyla yepyeni bir ansiklopedi yayınlandı.

Sekiz cilt halinde yayınlanan ‘Temel İslam Ansiklopedisi’ (TİA) 180 civarında ilim adamı ve uzmanın katkısıyla hazırlandı. Hazırlanışı 10 yıl süren Ansiklopedi 4 bin 408 bin sayfadan oluşan dev bir eser.

İslam ilimlerinin temel konu ve kavramları ile başta peygamberler olmak üzere önde gelen İslam âlimleri hakkında doğru, anlaşılır ve yeterli bilgi sunmayı hedefleyen TİA, bu anlamda ‘Her eve lazım bir eser’ konumunda.

İslam dini ve İslam ilimleri hakkında uzmanlığı bulunmayan kişilere yönelik hazırlanan yeni ansiklopedinin hedeflerinden biri de, farklı din ve kültürlerin yaygın olduğu toplumlarda azınlık olarak yaşayan Müslümanların dinî bilgi ve eğitim ihtiyacını karşılamak, İslam’ın mesajını sağduyulu ve ölçülü bir üslupla iletmek…

NEDEN İHTİYAÇ VAR

Bilindiği üzere İslam Ansiklopedisi deyince, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) tarafından 33 yılda hazırlanan ve 46 ciltte tamamlanan dev İslam Ansiklopedisi akla geliyor.

Böylesine uluslararası çapta bir ansiklopedi varken Temel İslam Ansiklopedisi’ne neden ihtiyaç duyuldu.

Bu soruyu İSAM Başkan Yardımcısı ve TİA Proje Koordinatörü Doç. Dr. Tuncay Başoğlu’na sordum. Başoğlu’nun cevabı şöyle: ‘’TDV İSAM'ın büyük emek mahsulü 46 ciltlik İslam Ansiklopedisi son derece teferruatlı ve daha çok ihtisas sahibi araştırmacılara yönelik bir eser. Biz özellikle gençlere ve genel okura hitap eden, sade, konulara İslami açıdan bakan, günlük yaşantımızda karşılaşacağımız her türlü suale cevap verecek nitelikte bir ansiklopedi hazırladık. Bazı konuları görseller ve grafikler eşliğinde işleyerek tam anlaşılır olmaya özen gösterdik.’’

TİA şimdilik internette yok ancak satın almak isteyenler TDV Yayınevleri'nden (kitabevleri) ve diyanetvakfiyayin.com.tr internet sitesinden temin edebilir.

<p>İstanbul´da geçtiğimiz günlerde toplu ulaşıma yüzde 35 zam kararı alındı. 10 Şubat Pazartesi günü

İBB Başkanı İmamoğlu´nun Metrobüs Zammına Vatandaştan Tepki: Anamızı Ağlattılar

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Ekonomiyi canlandıracak 25 milyarlık teşvik geliyor

Parmağı su matarasına sıkışan çocuğu itfaiye ekipleri kurtardı