• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
4 Haziran 2021 Cuma

Hasan Saltık'tan kalan...

Unkapanı'nın Unkapanı olduğu yıllarda, yani, müziğin merkezi olduğu zamanlarda yanına ne vakit uğrasam masasında yeni çıkmış kasetler, CD'ler olur, gelecek projelerden bahsederdi.

Her zaman müzik düşünür ve üretirdi.

Hatta yurt dışına gidecek olsam, Türk müziğini tanıtmak amacıyla, oralardaki kütüphanelere de kasetler, CD'ler gönderirdi.

Safiye Ayla'nın yaşadığı evin bodrum katında sular altında kalan arşivi kurtaran kişi de oydu, Türkiye'nin bilinmeyen türkü kayıtlarını bulup önümüze koyan da...

Türk müziğine birbirinden kıymetli arşiv serileri kazandıran Kalan Müzik'in kurucusu ve sahibi Hasan Saltık beklenmedik biçimde, genç yaşta, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Yalan dünya işte...

Türkiye'nin sayılı müzik koleksiyonerlerinden biri olan Saltık, gün yüzü görmemiş, unutulmaya yüz tutmuş nice eseri müzikal hafızamıza kazandıran isimdi.

Neşet Ertaş ustanın yeniden Türkiye'ye dönmesinde ve verdiği konserlerde emeği olan Saltık, Anadolu müzik kültürünün zenginliği konusunda sektörel uyanışa vesile olan yapımcıydı.

1992 yılında kurduğu Kalan Müzik ile tek kişilik konservatuvar gibi çalıştı.

Binden fazla albümün yapımcısı olan Saltık, Anadolu'da kayboldu kaybolacak nice sesleri, türküleri, etnik müzikleri aradı, buldu, yayınladı, paylaştı.

Bunları yaparken ticari amaç gütmedi belki, ancak, emekleri büyük teveccüh gördü ve dolayısıyla ticari başarı da elde etti.

Para etmez diye kimsenin dönüp yüzüne bakmadığı, uğraşmak istemediği bir alanda Kalan Müzik büyük bir alan açtı.

Müziğin hafızası, arşivi ve kaynak kişisiydi.

Aynı zamanda, protest müzik diye yola çıkıp, bazı ideolojik yapıların propaganda makinesine dönüşen bir takım grupların albümleri de var Kalan Müzik'ten çıkan.

Ancak, görece az olan bu çalışmalar bir tarafa bırakıldığında, Hasan Saltık'tan geriye kalan Türkiye'nin eşsiz müzik hafızasıdır.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı