• $31,0916
  • €33,7128
  • 2024.52
  • 9348.8
30 Kasım 2023 Perşembe

Gazze'nin çocuklarına ağıt

Gazzeli çocukları anlatırken 'Gür bir zeytin ağacının üzerindeki yeşil zeytinler kadar çok ve güzeldiler' diyor Zeki Bulduk, bu ayki Türk Edebiyatı dergisinde yer alan 'Gazzeli Çocuk' başlıklı yazısında.

Yazı dediysem, uyuyup da uyanamayan, yahut, uyandığında annesini yanında bulamayan, 'savaşın çocuklarına' dair bir ağıt...

Sonra Süleyman Ceran'ın yeni deneme kitabı var.

Temmuz Yayınları'ndan çıkan kitabın adı Filistin'in Kalbi...

Geçmişten günümüze Filistin topraklarında kan dökücülerin ülkeye, coğrafyaya yaşattıkları yıkımların çetelesini tutan bir kitap.

Ne yazık, şimdilerde ve bir kez daha Filistin'in, Gazze'nin kalbi sahipsizlikten, kimsesizlikten paramparça...

Gazzelilerin elleri kocaman kimsesizlikler tatmakta...

Nihayet dergisinin dosya konusu ise 'Gazze'deki soykırım.'

7 Ekim sonrası İsrail'in hedefleri ne olabilir sorusuna da cevap aranıyor dergide.

Yayıncılıkta 25. yılını dolduran Birnokta'nın gündeminde de Filistin direnişi var. İbrahim Eryiğit 'Gazze' adlı şiirine, 'Çocuk gözüyle Gazze / Ateş çemberinde gül /Camdan sığınaklarda/ Darası alınmış kül' dizeleriyle başlıyor.

Sabit Fikir'de de Filistin'e dair yazılar var.

Ali Emre, kendisi gibi şair olan Adem Turan'ın 'Şairlerin Gazzesi' adlı kitabını anımsatıyor.

2009 yılında İlke Yayınları'ndan çıkan kitapta Yaşar Bedri'den, İbrahim Tenekeci'ye Mehmet Can Doğan'dan Mürsel Sönmez'e pek çok şairin Gazze ve Filistin ile ilgili dizeleri yer alıyordu. Her daim okunası bir şiir kitabı.

Üç ayda bir yayınlanan Elazığ çıkışlı Bizim Külliye dergisinin yeni sayısı da geldi.

Özel dosyalarla okurunu selamlayan dergide, bu kez, hayata, sanata ve ölüme dair makaleler ağırlıkta.

Ve Kahramanmaraş'ın Yitiksöz'ü adım attığı dördüncü yaşının ilk sayısında tamı tamına 302 sayfalık hacimle okurunu selamlıyor.

Duran Boz'un genel yayın yönetmenliğinde çıkan dergide yer alan isimlere baktığımızda adeta edebiyatımızın 'yıldızlar karması'nı görüyoruz. Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Fethi Gemuhluoğlu ile ilgili yazılar...

Aynı zamanda, öykü peşinde bir ömür süren Hüseyin Su'nun edebiyat evreni üzerine özel bir dosya... Yine, yazarla yapılmış doyurucu bir röportaj...

Haberini aldım; gelecek sayıda çizgi sanatının günümüz Türkiye'sindeki en önemli temsilcisi Hasan Aycın'ı sayfalarında ağırlayacak Yitiksöz.

Ve iki roman... Biri Serkan Üstüner'den; 'Son Durağın Şarkısı', diğeri M. Sait Uluçay'dan 'Sürgün ve Aşk'...

Muhit Kitap'tan çıkan Son Durağın Şarkısı, darbelerin örselediği Türkiye sosyolojisinde, Tanju isimli bir iş insanının hakikat arayışını ve ezberletilmiş öğretilerle yüzleşme serüveni ele alıyor.

Gülnar Yayınları'ndan okurla buluşan Sürgün ve Aşk ise 1944 yılında Rusya'da çıkarılan bir kararname ile Kırım'dan Özbekistan'a sürgün edilen bir ailenin Türkiye'ye kadar uzanan dramatik öyküsünü anlatıyor.

İyi okumalar.

<p> </p>

MİLLİ MUHARİP UÇAK KAAN GÖKYÜZÜNDE

Trabzon'un Sürmene ilçesin kontrolden çıkan TIR devrildi! Sebzeler karayoluna saçıldı

Rekor miktarda uyuşturucu madde ele geçirildi! Muz yüklü bir konteynerle getirdiler

Bodrum'da ana isale hattı patladı! Yolda çukur oluştu