• $13,6707
  • €15,4631
  • 782.68
  • 1927.39
30 Mayıs 2020 Cumartesi

Fatih Medresesi yeniden…

İstanbul’un fethi, peygamberimiz Hz. Muhammed tarafından şu hadisi şerifle müjdelenmişti: “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.”

İstanbul’un Fatih’i Sultan Mehmed, tarih kitaplarının anlattığına göre yaşadığı devrin en önemli askeri dehası olmanın yanı sıra bilim, felsefe ve edebiyat alanında da köklü bir eğitim görmüştü.

Yunanca, Arapça, Latince, Farsça ve İbraniceyi kusursuz şekilde konuşuyordu.

15'inci yüzyılda, 19 yaşındayken devletin başına geçen Sultan Mehmed, İstanbul’u fetheden komutan olarak, sonsuza kadar, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük kumandan ve devlet adamlarından biri olarak tarihe geçti.

Fatih Sultan Mehmet bilime, eğitime öyle önem veriyordu ki fetihten sonra mümkün olan en kısa zamanda, Ayasofya'nın bitişiğinde, şehrin ilk medrese yapısı olan Ayasofya Fatih Medresesi hayata geçirildi. (1466).

İlk müderrisi Molla Hüsrev olan medresede, 15. yüzyılda İslam dünyasının önde gelen astronom ve matematikçilerinden Ali Kuşçu da müderrislik yaptı.

16. yüzyılın sonunda medresenin çalışır durumda olduğu arşiv belgelerindeki 1594 yılına ait maaş ödemelerinden dolayı bilinir.

Ünlü sanat tarihçisi Semavi Eyice, medresenin yıktırılıp 1596’da yeniden yapıldığını öne sürer.

Çeşitli afetler ve onarımlar geçiren medrese, 19. yüzyılda Sultan Abdülaziz döneminde yıktırıldı ve yine aynı dönemde Ayasofya batı cephesi hizasında yeniden yapıldı.

Yapı, 1924'te Öksüzler Yurdu olarak değerlendirilmeye başlanırken, 1935'te Ayasofya müze haline getirilince bütün müştemilatıyla birlikte İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğüne devredildi.

Bir süre daha Öksüzler Yurdu olarak kullanılan yapı, 1936'da harap olması ve kullanıma müsait olmaması sebebiyle yıkıldı.

2008 yılına gelindiğinde ise bölgede yürütülen kazı çalışmalarının ardından yeni adımlar atıldı.

Fatih’in emaneti bu kültür varlığının 1936'da yıkımından önceki mimari ve malzeme kullanımıyla birebir yeniden inşa edilme çalışmaları (Aralık 2017) başlatıldı.

Dün bölgede incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise ihya çalışmalarında sona yaklaşıldığı müjdesini verdi.

Hayırlara vesile olması temennisiyle…

<p class='MsoNormal'>Peki, bu karar neden önemliydi? Akşam Gazetesi Yazarı  Oğuzhan Bilgin tüm merak

Artık her yerde 'Türkiye'

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri