• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
10 Şubat 2024 Cumartesi

Ezber bozan Şahinbey

Madem Gaziantep'in Şahinbey'i nüfus bakımından Türkiye'nin ikinci büyük ilçesi, o halde söz konusu büyüklüğe yaraşır eserlerle donatılmış olması da beklenir...

Baştan söyleyeyim, beklentilerimizin kat be kat fazlasını görmek, yalnızca Şahinbey adına değil, ülkemiz adına da kıvanç vericiydi.

Bir kere Türkiye'nin en büyük ikinci camisi ünvanı ile taçlanan Şahinbey Millet Camii, inanıyorum ki tek başına ilçenin değil, Gaziantep'in, hatta tüm ülkenin yeni gözbebeği...

17 bin kişilik kapalı ibadet alanına sahip caminin kandil gecesi 40 bin mümini ağırladığını söylersem 'bu büyüklükte camiye ne gerek vardı' sorusuna da cevap vermiş olurum.

Üstelik burası sadece bir cami değil, kütüphanesi, çocuk oyun odaları, derslikleri ve sosyal donatılarıyla bir külliye niteliğinde.

Türkiye'nin bu en yeni camisinde gizli aydınlatma yapılmış, tek bir avize dahi kullanılmamış. İç ve dış bükey formlu hat örnekleri, renk ve kubbe geçişleri göz okşayıcı bir şiirsellikte. İnsanı mutlu eden bir ferahlık, aydınlık, sadelik...

Bir de yeni yapılan Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi var ki burası da Güneydoğu Anadolu bölgesinin en büyüğü olarak, görkemli mimarisi ve çok fonksiyonlu yapısıyla Gaziantep'in ve çevre illerin birçok sosyal ve kültürel organizasyonuna ev sahipliği yapacak nitelikte.

Yine Türkiye'nin en büyük Millet Bahçesinin yanı sıra tüneller, köprüler, gençlik merkezleri inşa eden Başkan bey, kültür ve sanat alanında da kalıcı eserler kazandırmış ilçeye.

Bu arada, tüm projeler, belediyenin öz kaynaklarıyla yapılıyormuş.

Bu görkemli binalar, camiler, kültür merkezleri yapılıyor yapılmasına da 'içi doluyor mu?' diye soracak olursanız, camiden örnek vereyim; bir ikindi vakti uğradığımız Millet Cami, bayram yeri gibi, insanlarla dolup taşıyordu. Miraç gecesi ise 40 bin mümini ağırlamış.

İçerisinde 1600 kişilik büyük salon, iki adet 450 kişilik salon ve 11 toplantı salonu bulunan Kongre ve Sanat Merkezi'nde halkın sosyalleşebileceği organizasyonlar da yapılacakmış.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, anladığım kadarıyla, çocuklara ve gençlere yönelik projelere özel önem veren bir isim. 'Çocuğu getirebileceğiniz her yere anne babaları da getirirsiniz' diyor.

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği'nin organizasyonu ile düzenlenen Şahinbey ziyaretinde gazetecilerden bazılarının şöyle hayıflandığını duydum; Şahinbey'deki yatırımlar ve hizmetler, bazı büyükşehir belediyelerinde bile yapılmıyor.

Öyle görünüyor ki halk nezdinde de epey popüler bir başkan var Şahinbey'de... Cami avlusu, çarşı-pazar fark etmiyor; Tahmazoğlu ile fotoğraf çektirmek isteyenler sıraya giriyor.

At binmeden masa tenisine, sporla arası iyi olan, makam aracında her daim tenis raketi bulunduran Mehmet Tahmazoğlu üç dönemdir Başkanlık koltuğunda oturuyor. Oturuyor dediysem lafın gelişi... Sürekli bir koşturmaca içinde ve yeniden aday...

'Vaat edip yapamadıklarınız oldu mu' şeklinde bir soru yöneltiliyor kendisine. 'Vaat edip de yapamadığımız şey yok ama vaat etmeyip yaptıklarımız çok' cevabı geliyor Başkan Bey'den.

Örnekse Şehreküstü ile Yeşilvadi bulvarını birbirine bağlayacak, yarım saatlik mesafeyi bir dakikaya indirecek olan milyarlık tünel inşaatı.

Bütün bunlar gerçekten takdire şayan ama beni en çok etkileyen hizmetlerden biri belediyenin Aşevi oldu.

Bugüne kadar kamuya ait epey aşevi gördüm ama böylesine ilk defa şahit oldum.

Aşevi değil, sanırsın zengin mutfağı...

Şaşkınlığıma hak vereceksiniz...

Fakir fukaraya yemek pişirilen bir aşevi düşünün ki bütün yemeklerde a kalite, soğuk sıkım zeytinyağı kullanılsın... Sebzeler, ultra temizlik sağlayan ozonlu suyla yıkansın, çorbalar kemik suyu ile pişirilsin ve her Allah'ın günü binlerce ihtiyaç sahibine ulaştırılsın.

'Burası Türkiye'nin en büyük aşevi' diyor çalışanlardan biri.

Bence cümle eksik kalmasın: Burası yüce gönüllü bir milletin merhametli kalbinin de mutfağı.

Meğer Şahinbey, sadece 'Türkiye'nin ikinci büyük ilçesi' olarak anılmanın çok daha ötesindeymiş.

Eser ve hizmet siyasetinin öne çıktığı bir ilçe, bu kadar mı ezber bozabilir.

<p>ABD'nin California eyaletine bağlı Sierra Nevada bölgesini kar fırtınası vurdu. Sabah saatlerine

California'da kar fırtınası

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi