• $ 7,8621
  • € 9,3139
  • 484.857
  • 1210.41
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Esirken bile öykü yazdı

Bir gazetenin genel yayın yönetmeni arkadaşımız, yazar Selim İleri’ye, ‘Modern Türk edebiyatını okumak istesek nereden başlayalım’ diye sorduğunda, İleri, tereddütsüz ‘Reşat Nuri Güntekin’ cevabını vermişti.

Soru, ‘hangi hikayeciden başlasak’ şeklinde gelse, belki de cevap ‘Ömer Seyfettin’ olurdu.

Sevindirici haber; büyük öykücümüz Ömer Seyfettin, vefatının 100. yılında Sancaktepe Belediyesi tarafından önemli etkinliklerle anılacak.

Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, Ömer Seyfettin’i “Ülkemizin en zor yıllarında milli ve manevi değerlerimizi öne çıkararak bütün topluma moral olmuş büyük bir edebiyatçı’ olarak niteliyor.

Doğru bir tanımlama…

Çoğumuzun, müfredat kitaplarındaki hikayelerinden tanıdığı Ömer Seyfettin’in yeniden gündeme gelmesi önemli.

Neden?

Balkan Savaşları’nda esir düştüğü esnada bile hikaye yazmaktan geri durmayan Ömer Seyfettin, milli hisleri edebiyata en kuvvetli yansıtabilen yazarlarımızdan biri olarak bilinir. Zira, pek çok eserini Türk-Osmanlı tarihinin kahramanlık vakıaları süsler.

Eserlerinde kullandığı sade Türkçe, bugün dahi rahatlıkla okunmasına imkan verir. Dilde, ülküde, kültürde milli olana yönelen Seyfettin, Tanzimatla edebiyatımıza giren realist hikayeciliğin başarılı örneklerini verir.

Milletimize ağır travmalar yaşatmış harplerin ardından memlekette oluşan kötü havayı dağıtabilmek, halkın iyimserlik duygularını harekete geçirmek, vatan sevgisini yaymak için (Namık Kemal gibi) kahramanlık öyküleri kaleme almıştır Ömer Seyfettin.

Onca sıkıntıya, endişeye rağmen yazmaktan vazgeçmeyen yazarın şu sözleri aydın sorumluluğuna iyi bir örnektir: ‘’İstanbul’a gelip kendimi toparlayacağım zaman, annemin ölümü. Sonra cihan harbi. İşte dört senedir bu felaketli harbin müthiş buhranı içindeyiz. Yarım okka ekmek otuz kuruşa satılırken, kim edebiyatla uğraşabilir? Ama ben uğraştım.’’

Böyle bir edebiyatçıyı tanımaya, anlamaya her zaman ihtiyaç var.

Peki, Sancaktepe Belediyesi 2020 yılı boyunca Ömer Seyfettin adına neler yapacak?

Sıralayalım…

*Sancaktepe içerisindeki tüm ortaöğretim okullarında “dersimiz Ömer Seyfettin” etkinliği düzenlenecek. Usta isimler, gençlere Ömer Seyfettin’i anlatacak.

* Eylül 2020’den itibaren “Pembe İncili Kaftan” tiyatrosu Sancaktepelilerle buluşacak.

Ekim 2020’de uluslararası bir Ömer Seyfettin oturumu düzenlenecek.

Keşke her belediye, kendi belirlediği bir edebiyatçı, sanatçı için böylesi kültür-sanat sezonu hazırlasa. Darısı diğer belediyelerimizin ve edebiyatçılarımızın başına…

Savunma Sanayii Başkanı Demir'den heyecanlandıran görüntüler: Her şey vatan için

Savunma Sanayii Başkanı Demir'den heyecanlandıran görüntüler: Her şey vatan için

WhatsApp Web'e yeni bir özellik ekleniyor

WhatsApp Web'e yeni bir özellik ekleniyor

Amida Höyük'te yapılan kazılarda 1800 yıllık kalorifer sis

Amida Höyük'te yapılan kazılarda 1800 yıllık kalorifer sistemi bulundu

Kırklareli'nde bir köy karantinaya alındı

Kırklareli'nde bir köy karantinaya alındı