• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
19 Aralık 2023 Salı

Eğitim-Bir-Sen yarışmaları…

Cemil Meriç, 'Kırk Ambar'da, karanlıkları devirmek ve aydınlık bir çağın kapılarını açmak için en mükemmel silahın kalem olduğunu söyler ve devam eder 'Sözle, yazıyla kazanılmayacak savaş yok... Bir kılıcın kazandığı zaferi başka bir kılıç yok edebilir. Kalemle yapılan fetihler tarihe mal olur; tarihe, yani ebediyete.'

Nitekim uzak-yakın tarihte imparatorlukların, devletlerin siyasi sınırları değişmişken, kültürel etki izlerinin kolay silinemediği bir gerçek.

Birkaç asırdan beri sanatın, bilginin, bilimin, teknolojinin, sermayenin gücünü elinde tutan Batı dünyası, başına 'uluslar arası' yazılmış ne kadar kurum ve kuruluş varsa hepsini kendi bakış açısına göre dizayn etti; yanı sıra kültürel etki inşa etti.

Kitleleri uyuşturmak, uzak coğrafyalarda sempatizanlar yetiştirmek için Batı'nın kullandığı en büyük araçlardan biri de sinema olmuştur.

Hollywood bu bağlamda ABD'nin ve Batı değerlerinin propaganda makinesi gibi çalışmış ve bu makinenin etkileri derin olmuştur.

Hayranlık, zamanla o boyutlara ulaşmıştır ki, dünyanın dört bir yanında gençler, (İsrail ordusuna destek açıklaması dolayısıyla boykot ettiğimiz) Amerikan kahve markasının dükkanında oturmayı modalaştırarak, psikolojik tatmin elde etmenin peşinde...

Aynı şekilde giydikleri ayakkabıdan pantolona, tişörtten şapkaya kadar tercihler genellikle Batı menşeli markalardan yana...

Bu imajik değerler, reklamın, sinemanın, görselin gücüyle yavaş-yavaş ruhlara zerk edildi. Kitleler görsele, markalara şartlandırıldı.

Demek ki burada görünmeyen bir 'eğitimden', daha doğrusu şartlandırmadan bahsedebiliriz. Söz konusu tezgahtan geçmiş, mankurtlaştırılmış kitleler sayesinde kale içten fethedilmiş oluyor.

Dolayısıyla, Cemil Meriç'in 'Sözle, yazıyla kazanılmayacak savaş yok' cümlesine sinemayı, daha geniş manada göze ve gönle hitap eden bütün görsel sanatları, imajik ikonları, markaları, moda akımları dahil edebiliriz.

Geçen hafta sonu, Eğitim-Bir-Sen tarafından düzenlenen fotoğraf ve kısa film yarışmalarının gala ve ödül törenine katılmak üzere Ankara'daydık.

Adında 'eğitim' olan bir sendikanın fotoğraf ve kısa film yarışması düzenlemesi takdire şayan.

Çünkü sanatı yanına almış bir eğitim sistemi ile yetişen nesillerin, dışarıdan gelecek menfi tesirlere karşı daha bilinçli olması muhtemeldir.

Nitekim ödül töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in dile getirdiği üzere, sadece uluslararası alanda değil, Türkiye'de de uzun yıllar boyunca, sanat, kültür ve benzeri konularda referans gösterilen değerler hep 'Batı' menşeli olmuş, yerli değerlere atıfta bulunan sanatsal çabalar ötekileştirilmiş, itilip kakılmıştır.

İşte, emperyalist hegemonyanın başka milletlere yaşattığı travmalardan biri, kendini değersiz görme/gösterme psikolojisidir. Bu onlar namına bir başarıdır.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın dikkat çektiği nokta da önemliydi: Sanat, medya, kültür alanındaki egemenliklerini güce dönüştüren emperyalistler, sanatı kendi amaçlarına ram ediyor, sanatçılara mobbing uyguluyor. Evrensel dilin, özgür ruhun ortaya çıkmasını teşvik için verilen ödüller emperyalistlerin elinde sanatçılara tahakküme dönüşüyor.

Yalçın'ın bu tespitlerini en açık haliyle Gazze'de yaşanan soykırımda görmüyor muyuz?

Bütün savaş suçlarını işlemiş olan İsrail'i eleştirdiği için sözleşmeleri iptal edilen, dışlanan sanatçılar...

Demek ki karşımızda 'insan haklarını' Filistinlilere değil, sadece İsraillilere hak gören bir 'anlayış' var.

İşte bütün insanlık bu 'anlayışa' teslim olsun diye, 'iç kalelerimiz, insanlarımız' sanatla, teknolojiyle, medya ve sermaye gücüyle ele geçirilmeye çalışılıyor bir asırdır.

Düşünmeyin ki bu araçlarla yapılan tahribat, atom bombasıyla yapılan tahribattan azdır!

Düştüğümüz yerden kalkmak zorundayız.

Bu yüzden, baktığımız şeyin arkasını önünü 'görmemizi' sağlayacak, farkındalığımızı artıracak her türlü sanat faaliyetine ihtiyacımız var.

Eğitim-Bir-Sen yarışmalarında güzel fotoğraflar gördük, nitelikli kısa filmler izledik.

Bazen bir fotoğraf karesinin, bir kısa filmin vicdanları ayağa kaldıracak etkiye sahip olduğunu unutmayalım.

EĞİTİM-BİR-SEN ÖDÜLLERİ KİMLERE GİTTİ?

6. 'Eğitimden Bir Kare' Fotoğraf Yarışması'nda İlham Kazdal "Ben Bilirim" adlı eseriyle birinciliğe, Musa Talaşlı "Usta ve Çırak" adlı eseriyle ikinciliğe, Seyit Ali Ünal "Küçük Pehlivanlara Cazgır Dersi" adlı eseriyle üçüncülüğe, Adem Güleş ise "Ders" adlı eseriyle Mehmet Akif İnan Özel Ödülü'ne layık görüldü.

'Eğitim' temalı 7. Uluslararası Kısa Film Yarışması'nda ise "Bir Çocuğun Hayali" filmiyle İbrahim Sait Sürmeneli birinci, "Yetersiz" filmiyle Beyza Yıldır ikinci, "Döngü" filmiyle Alparslan Akdemir üçüncü olurken; Emre Kandemir "Elma" filmiyle Mehmet Akif İnan Özel Ödülü'ne, Sinan Koca ise "Hanginiz Gerçek" filmiyle Erol Battal Sendikal Kadraj Ödülü'ne layık görüldü.

<p>Denizli'deki suç örgütü operasyonunda yakalanan 21 şüpheliden 17'si tutuklandı. </p><p>İl Emniyet

Suç örgütüne yönelik operasyon: 17 kişi tutuklandı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi