• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
6 Kasım 2020 Cuma

Ebuzziya Ailesi Zeytinburnu'nda

Ülke tarihlerinde köklü ailelerin önemli bir yeri vardır.

Siyasette, sanatta, ekonomide söz sahibi olan bu aileler girişimcilikleri sayesinde bulundukları mecralara değer katmışlardır.

Dün olduğu gibi bugün de böyledir.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş sürecinde ‘köprü’ ailelerden biri olan Ebuzziya Ailesi de (başta matbuat olmak üzere) kültür ve sanat hayatımızda önemli yer tutar.

Öyle ki İbrahim Müteferrika’dan sonra matbaacılık tarihinin gelişimine önemli katkılar sağlayan Ebüzziya Tevfik Bey’in kurucusu olduğu Matbaa-i Ebüzziya ‘basım tarihi’mize damga vurdu.

Ülkemizde matbaacılığın tarihi 1729’da İbrahim Müteferrika ile başladı 1881’den itibaren Matbaa-i Ebuzziya ile devam etti’ denilse yeridir.

Bir başka deyişle, Matbaa-i Ebuzziya, kapandığı 1949 yılına kadar Türkiye’nin tarihine tanıklık etti.

Ebüzziya Tevfik Bey ile başlayan ailenin üç kuşak kesintisiz süren, basın-yayın ve siyaset sahnesindeki serüveni, İstanbul’un hatta Türkiye’nin son 150 yılının özetidir.

Beş padişah, iki cumhurbaşkanı, Atatürk ve İnönü devrini gördü aile.

93 Harbi’ne (1876 Osmanlı Rus Savaşı), Balkan Harbi’ne, 1. Cihan Harbi’ne, İstiklal Harbi ve 2. Cihan Harbi’ne tanıklık etti.

Bugün...

Alev Ebuzziya, eserleri pek çok koleksiyonda yer alan, uluslar arası şöhrete sahip seramik sanatçımız...

Zeytinburnu’nda geçen yıl açılan Kazlıçeşme Sanat Galerisi, bugünlerde Ebuzziya ailesinin evrak-ı metrukesine ev sahipliği yapıyor.

Geçen ay açılan bu önemli sergide, Ebüzziya Tevfik Bey’in kişisel çalışmalarının ve 1881’den 1949 yılına kadar devam eden Ebüzziya Ailesi’nin matbaacılık serüveni tüm detaylarıyla gözler önüne seriliyor.

Ailenin İSAM Kütüphanesi ve aile üyelerinden derlenen kişisel koleksiyonları bu sergiyle ilk kez gün yüzüne çıkıyor.

Sergiyi öncek gün Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ile birlikte gezme fırsatı bulduk.

“Kültür ve Sanat Hayatımızda Ebüzziya Ailesi” sergisi, 27 Aralık 2020 tarihine kadar, pazartesi günleri haricinde haftanın altı günü 10.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret açık olacak.

Bu arada Kazlıçeşme Sanat Merkezi’ne gidenler (Eski Belediye Binası’nın da olduğu bu tarihi komplekste), restorasyon çalışmaları sırasında bulunan büyük bir mozaik zemini de görme fırsatı elde edecek.

MS 4. Yüzyıla ait olduğu düşünülen ve cam kaplamalı, özenli bir sergi alanına dönüştürülen mozaik zemin, Surdışı’nda bulunan en büyük mozaik olma özelliğini taşıyor.

Bu arada, Ömer Arısoy, sanat araştırmacılarını yakından ilgilendiren bir haberi daha müjdeledi...

Kazlıçeşme Sanat Merkezi, çok kısa bir süre içinde ‘Sanat İhtisas Kütüphanesi’ne kavuşuyor.

Anlaşılan o ki, bir sahil semti olan Zeytinburnu, sanatseverler için yeni çekim alanlarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Lahiti açan öldü! Firavunun mezarında lanet mi var?

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Vizesiz kaç gün kalınabiliyor

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı