• $17,9618
  • €18,4739
  • 1034.57
  • 2893.22
25 Mayıs 2021 Salı

Dergilerde ne var ne yok?

DERGAH DERGİSİ

Bu ay elimize ulaşan edebiyat dergilerinden Dergah, önemli metinlerle okuru selamlıyor. Derginin yeni sayısında İsmail Kara'nın 'İstiklal Marşı Şerhi'ne giriş niteliğindeki yazısı yer alıyor. Kara yazısında 'Yakın tarihimizin çok hayati bir dönemecinde varlık alanına çıkan İstiklal Marşı'nın hususiyetlerinden biri hem büyük bir şiir hem de dönemin temayüllerini veren mühim bir fikir metni olmasıdır' diyor.

Şiir, hikaye, deneme türündeki yazıların yer aldığı dergide ayrıca Abdullah Uçman Hoca da 'Milli Mücadele, Mehmet Akif ve İstiklal Marşı' başlıklı bir inceleme yazısıyla yer alıyor.

Malum, İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yılındayız. Bu sebeple, dergilerin bu konuyu gündeme getirerek hem günümüz okuruna ufuklar açması, hem de tarihe kayıt düşülmesi adına önemli/kıymetli çabalar olarak değerlendirilmeli.

Dergah'ın geleneksel orta sayfa sohbetinde ise Balkan coğrafyası üzerine araştırma eserleriyle tanınan yazar Luan Starova konuk oluyor. Balkan Destanı adlı seri kitapların da yazarı olan Starova, Balkan ülkelerinin medeniyet algısını besleyen tarihi, siyasi ve kültürel etkenler üzerine derinlikli yorumlarda bulunuyor.

Z DERGİSİ

Zeytinburnu Belediyesi tarafından üç ayda bir yayınlanan tematik bir dergi var. Adı: Z.

Daha önce dört sayısı yayınlanan dergide sırasıyla 'Bitki Ressamlığı", 'Su ve Şifa", "At" ve "Müzik" teması işlenmişti.

Ele alınan konuların a'dan z'ye tüm yönleriyle işlendiği 'Z'nin beşinci sayısında "kütüphane" konusu mercek altına alınıyor.

Son yıllarda Türk kültüründeki kıraathane kavramının yeniden yorumlanmasıyla "millet kıraathaneleri" modeli, Z'nin yeni sayısının ilham kaynağı olmuş.

508 sayfalık dergide, insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden bugüne kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor.

POST ÖYKÜ

Edebiyatseverlere dolu dolu içerikler sunan dergilerden biri olan Post Öykü iki ayda bir yayınlanıyor. 40. sayıya ulaşan dergi yola çıkalı yedi yıl geçmiş bile. Derginin yeni sayısında 'Kurmacanın sınırları' dosya konusu olarak ele alınıyor.

Cemal Şakar'ın editörlüğünde hazırlanan dosyada Ömer Lekesiz, Hilmi Uçak, Bilgin Güngör, Sedat Demir ve daha pek çok isim, edebiyatın kurmaca dili üzerine inceleme yazılarıyla yer alıyor.

TÜRK EDEBİYATI

Edebiyat dergiciliğinin 'uzun yol' koşucusu Türk Edebiyatı dergisi 571. sayısıyla okura ulaştı. Derginin yeni sayısında Emek Üşenmez'in Ahmet Yesevi ve Selahaddin Halilov'un Türk dünyasının büyük yazarı Cafer Cabbarlı üzerine yazıları dikkat çekiyor.

ARİF AĞA'NIN TUZ DEĞİRMENİ

Türk Edebiyatı Vakfı yayınlarından çıkan bir de kitap var: Arif Ağa'nın Tuz Değirmeni.

Bir Türkmen ailesinin gerçek ve sıra dışı öyküsünü anlatan kitap Kamil Uğurlu imzasını taşıyor.

Kamil Uğurlu tarafından kaleme alınan hatırat niteliğindeki kitap, aslında bir aile serüveninin ötesinde, bir milletin 1920'lerden 2000'li yıllara uzanan geçmişinin hikayesi olarak da okunabilir.

İyi okumalar.

<p>Kelebek camı, bazı otomobillerde ön  kapıda, bazılarında arka kapıda, bazılarında ise her iki

Otomobillerin Arka Kapısında Yer Alan Kelebek Camı Ne İşe Yarar?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...