• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
23 Nisan 2022 Cumartesi

Çocuklar için sanat rehberi

Bugün, 23 Nisan'a özel olarak, çocuklara yönelik kültür sanat etkinliklerine bir göz atalım.

Samsun Devlet Opera ve Balesi, "Eni'nin kalbi" isimli çocuk operasını 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bugün (saat 15:00'te) sahneye koyacak. Atatürk Kültür Merkezi'ndeki opera gösterisi, 27 Nisan Çarşamba günü aynı saat ve yerde tekrar edilecek.

İBB Şehir Tiyatroları tarafından düzenlenen 36. Çocuk Şenliği de hayli şenlikli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. 23-24 Nisan'da çeşitli çocuk oyunları minik izleyicilerle ücretsiz olarak buluşacak.

Çocuklar, şenlik kapsamında Bekçi ile Postacı, Rüya, Evvel Zaman

İçinde, Beş Haylaz, Çöp Canavarı ve Demir Kız adlı oyunları izleyebilecek.

Sivas Devlet Tiyatrosu da bugün Alice Harikalar Diyarında adlı çocuk oyunuyla perdelerini açacak.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası bugüne özel bir konserle Atatürk Kültür Merkezi'nde (17:00) çocukları selamlayacak.

Bu arada, 6. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali de devam ediyor. Beşiktaş Çağdaş Sanat Merkezi'nde gerçekleşen Bienal, bir ay boyunca 120'nin üzerinde atölye, söyleşi ve etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Etkinliklere, Devrim Erbil, İsmail Acar, Güven Kıraç, Tülin Onat'ın da aralarında olduğu çok sayıda sanatçı, akademisyen ve eğitimci katılacak.

22 Mayıs'a kadar devam edecek Bienal faaliyetlerine, Beşiktaş'taki sanat merkezinin yanında, Şehir Hatları Vapurları, Kadıköy ve Beşiktaş iskele meydanları da ev sahipliği yapacak.

Ne yazık ki sinemalarda gösterime giren filmler arasında çocuklara yönelik, hararetle önerebileceğimiz bir yapım olmamakla birlikte Sahavet Ahsen Kaçulu'nun yönetmenliğini yaptığı "Sihirli Orman: Peri Kraliçesi" bir seçenek olabilir.

Film, yanlışlıkla girdikleri ormandan çıkabilmek için Kraliçe Peri'yi kurtarmak durumunda kalan bir grup arkadaşın hikayesini odağına alıyor.

E.T. KIRMIZI HALI'DA

Bir haber de bizden olsun; 24 TV'de yayınlanan Kırmızı Halı programının Kült Filmler bölümünde bugün, Steven Spielberg'ün yönetmenliğini yaptığı 1982 yapımı E.T. The Extra-Terrestrial adlı filmi yorumluyoruz.

7'den 70'e tüm sinemaseverleri cezbeden konusuyla Spielberg'ün ününe ün katan film, 80'ler bilim kurgu ya da fantastik macera sinemasının doruk noktasıdır.

Film, bir uzay gemisiyle yeryüzüne inen ancak uzay gemisinin aniden dünyadan ayrılmasıyla yeryüzünde unutulan bir uzaylıyla, onu bulan çocukların macerasını konu alıyor.

Spielberg bu kült filmi oluştururken, çocukların tarafında olmayı, olaylara çocukların gözünden bakmayı tercih etmiş. Bu yüzdendir ki E.T., samimiyetiyle hem çocuklar hem de büyükler tarafından sevilen, özel bir film olmuştur.

Çocukların dünyasında yabancı olana karşı ön yargıdan uzak ve tıpkı masallardaki gibi olağanüstü bir şeyin olağan karşılanması, E.T.'yi aynı zamanda bir sevgi filmi olarak öne çıkarıyor.

Spielberg, filmde, çocuklarla büyüklerin zaman zaman çakışan ve fakat temelde farklı bakış açılarıyla şekillenen dünyalarını ustalıkla ele alır.

Çoğu bilim kurgunun aksine (bu kez) insanların değil, bir uzaylının tehdit altında olduğu E.T.'yi çocuklarla birlikte izlemek de bugüne özel bir tercih olabilir.

<p>Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, refüjdeki aydınlatma direklerine çarparak devrilen kamyondaki sür

Manisa'da kamyon devrildi: 1 ölü 1 yaralı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi