• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
18 Ağustos 2022 Perşembe

‘Çingene Kızı' ile bir gece

Genç Cumhuriyet'in yeni başkentinde 16 Ağustos 1948'de resmi olarak hizmet vermeye başlayan 'kültürel hafızamız' Milli Kütüphane, 74. yaşını kutluyor.

Bunun sıradan bir kutlama olmayacağını söyleyebilirim; pek alışılmadık sürprizler gelebilir.

Mesela, okurlar ve yazarlar, kütüphanede kurulacak kahvaltı sofralarında bir araya gelebilir.

Kütüphanede tanışıp evlenmeye karar veren okurların nikâhları, unutulmaz bir hatıra olarak, yine kitaplar arasında kıyılabilir.

Neden olmasın?

Bunlar fantezi değil, bizzat Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Aldemir'in 'yenilikçi ve geliştirici' önerilerinden bazıları.

Aldemir'in hakkı var; değişen sosyal şartlar, teknolojik gelişmeler ve kültürel hareketlilik, elbet kurumları da etkiliyor.

Her kurum, değişen şartlara göre kendini yenilemenin peşinde...

Mesela, adı Mona Lisa tablosuyla özdeşleşen Paris'teki Louvre Müzesi'ni ele alalım.

Şöhreti dünyaya yayılmış şarkıcılarla klip çekimleri dahil, yaptığı popüler etkinliklerle ününe ün katan Müze, 2019 yılında bir emlak sitesi ile ortaklaşa yarışma düzenlemiş ve kazanan çifti Mona Lisa tablosunun bulunduğu salonda bir geceliğine 'yatılı misafir' olarak ağırlamıştı.

(Pop yıldızı Beyonce ve hip hop sanatçısı Jay-Z'nin Louvre'da çektikleri klibin YouTube'da 147 milyon kez izlendiğini ve müzenin ziyaretçi sayısının yüzde 25 artışla10 milyonu geçtiğini de hatırlatalım.)

Şimdi düşünüyorum da Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, neden benzer bir 'reklam' çalışmasını 'Çingene Kızı' mozaiği için yapmasın?

Çingene Kızı ile müzede bir gece...

Topkapı Sarayı için de benzer çalışmalar düşünülebilir.

Malum, sanat merkezleri, müzeler, kütüphaneler bir şekilde sembol olan, yahut, hikayesi bulunan eserlerle öne çıkıyor, tanıtım ve turizm faaliyetlerinde, kitlelerin ilgisini çekmede, ülkelerin kültür endüstrisinden pay kapma yarışında 'lokomotif' vazifesi görüyor.

Tekrar Milli Kütüphane meselesine dönecek olursak...

Her kurum kendini değişen şartlara göre yenilemek durumda.

Bu minvalde, Milli Kütüphane de kullanıcı davranışlarını ve beklentilerini inceledikten sonra yepyeni bakış açıları geliştirmeyi kendine hedef edinmiş durumda.

Aldemir'in açıkladığı vizyon projeleri, milli hafızamız olan Milli Kütüphane'yi daha bilinir ve görünür hale getirecektir.

Tek nüsha ve özel koleksiyonlarını hem gerçek hem de sanal ortamda sergileyip, sosyal medya hesaplarını daha aktif kullanmayı planlayan Milli Kütüphane'nin 74. yılı bol ziyaretçili, bol okurlu geçsin.

NOT: Üç yıl önce elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrılan, kültür dünyamızın mümtaz şahsiyetlerinden Haluk Dursun için bugün bir anma paneli düzenleniyor.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü marifetiyle İstanbul Arkeoloji Müzeleri Kütüphanesi'nde saat 15:00'te gerçekleşecek panele Beşir Ayvazoğlu, Erhan Afyoncu, Aydın Gülan, Azmi Özcan ve Coşkun Yılmaz konuşmacı olarak katılacak.
<p>Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?</p><p>Her şey saniyeler içinde oldu.</p><p>Yolculardan bir b

Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'de! KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından resmi törenle karşılandı.

Kadir Ezildi nişanlandı! Arabada gelinin yanında oturmayınca sosyal medyada senaryolar yazıldı

Giresun'da sağanak nedeniyle bir ev yan yattı