• $32,8534
  • €35,2046
  • 2450.92
  • 10471.3
18 Mart 2023 Cumartesi

Çanakkale konserleri Ramazan sergileri

Sanat kurumları deprem yaralarının sarılması için katkı vermeye devam ediyor.

Bu kapsamda, İstanbul Esenler Belediyesi'nin Tarih ve Nostalji Derneği iş birliğiyle hayata geçirdiği Avas Antika Pazarı bugün saat 15:00'te bir yardım mezatı düzenliyor. Mezatta 1800'lü yılların şömine saatleri, çeşitli Avrupa eserleri, kitaplar, 60-70'li yıllara ait bakırlar ve porselenler açık artırma usulüyle satışa çıkarılacak. Esenler Modern ve Kapalı Pazar Yeri'nde gerçekleşecek mezatın tüm geliri deprem bölgesine bağışlanacak. Mezat, esenlerkultur Instagram hesabında canlı olarak yayınlanacak.

Bugün aynı zamanda Çanakkale Zaferi'nin 108. Yıldönümü.

Antalya Devlet Opera ve Balesi günün anısına 'Bu Vatan Bizim' adlı kantat eseri sahneleyecek. Orhan Şaik Gökyay, Necmettin Halil Onan, Mehmet Akif Ersoy ve Nazım Hikmet gibi şairlerden dörtlüklerin de okunacağı etkinliğin başlama saati 20:00.

Çanakkale Zaferi'ni konu alan bir başka etkinlik, İstanbul'da, AKM'de gerçekleşecek olan 'Çanakkale Destanı' konseri... İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından icra edilecek bu etkinlikten başka yine AKM'de bu akşam 'Çanakkale Şehitlerini Anma Konseri' var. Opera İstanbul Korosu'nun sahne alacağı konserde Cemal Reşit Rey, Ahmet Adnan Saygun, Yalçın Tura, Erdal Tuğcular ve Muammer Sun'un da aralarında bulunduğu önemli bestecilerin eserleri seslendirilecek.

Söz operadan açılmışken, İstanbul Devlet Operası'nın bu akşam Kadıköy Süreyya Sahnesi'nde gerçekleştireceği 'Çanakkale Konseri'ni de hatırlatalım. Konserde kahramanlık türkülerinden ağıtlara, dünya tarihinin en önemli kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi minnetle yad edilecek.

Önümüz Ramazan... Dolayısıyla sanat dünyasında mübarek günlerle ilgili bir hareketlilik de yaşanıyor.

Ramazan ayına özel hazırlanan sergiler var mesela...

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsünce hazırlanan "En Güzel İsimler: Esmaü'l Hüsna" sergisi, 24 Mart'ta İstanbul Lale Vakfı'nda sanatseverlerle buluşacak. Bu sergide Allah'ın 99 ismi, lale desenli ebru, seramik ve el nakışı sanatlarıyla yazılmış vaziyette sanatseverleri karşılayacak. Sergi süresince lale motifli nakış, tahta boyama ve seramik üzerine çalışma sınıfları da düzenlenecek. 2 Nisan'a kadar açık kalacak sergi, daha sonra yurt içi ve yurt dışında yolculuğuna devam edecek.

Eyüpsultan Belediyesi Başkanlık Binası Fuaye Alanı'nda ise Mühr-ü Nebi Hilye-i Şerif sergisi açıldı. Klasik Türk sanatlarına gönül vermiş sanatçıların elinden çıkan, Hz. Muhammed'in mübarek vasıfları ile güzelliklerini anlatan eserlerin yer aldığı sergi, Ramazanın manevi iklimine yakışacak türden bir etkinlik olarak dikkat çekiyor. 33 sanatçının 35 eserinin yer aldığı sergi 16 Nisan'a kadar açık.

Bir özel sergi haberi de Üsküdar'dan...

Türk resim tarihinin köşe taşlarından Hoca Ali Rıza'nın eserlerinin yer aldığı resim sergisi Üsküdar Nevmekan Sahil Galeri'de önceki gün itibariyle kapılarını açtı. Üsküdar Belediyesince düzenlenen sergide "sanat aşığı bir derviş meşrep" olarak tanınmış Üsküdarlı Hoca Ali Rıza tarafından çizilen ve semtin farklı yüzlerinin resmedildiği eserler yer alıyor. Sergi 7 Mayıs'a kadar ziyarete açık kalacak.

<p>ABD Başkanı Joe Biden, son zamanlarda gösterdiği donuk hareketlerine bir yenisini daha ekledi. Bi

Biden'ın yardımına Obama yetişti

Tokat'ta üniversitenin böcek müzesi! Binden fazla tür bulunuyor

Tekirdağ'daki lavanta tarlaları! Bayramda ziyaretçi akını yaşıyor

Timsah sert kayaya çarptı! Vahşi doğanın gerçek yüzü