• $31,1216
  • €33,8271
  • 2033.47
  • 9368.6
14 Nisan 2022 Perşembe

'Çağrı' 45 yıl sonra yeniden...

Belki de sinema tarihinin tekrarlarıyla birlikte en çok yayınlanan, seyredilen filmi...

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in yaşadığı dönemi, onun etrafında toplanan ilk müminlerin çektiği çileleri, dönemin putperestleriyle giriştiği mücadeleleri, Mekke'den Medine'ye hicreti ve nihayet Arabistan sınırlarını aşan İslam'ı tebliğ faaliyetlerini konu alan Çağrı, 45 yıl sonra İstanbul'da ikinci galasını yaptı.

İlk gösterime girdiğinde birçok İslam ülkesinde yasaklı olan Çağrı için 1977 yılında İstanbul'da bir gala yapılmıştı.

Aradan uzun yıllar geçti ve sonraki nesiller bu efsane filmi hep televizyon ekranlarından izledi.

Yaşı itibariyle Çağrı'yı ilk kez beyazperdede izleyecek olmanın heyecanıyla, 2. galanın adresi olan Atlas Sineması'nın yolunu tutanlar arasında benim gibi başka yaşıtlarım da vardı.

Galada karşılaştığımız İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay daha şanslı olanlardan; O, Çağrı'nın 1977'deki galasını da izlemiş biri olarak aynı heyecanı ikinci kez yaşıyordu.

Gecesinin özel konuğu ise Çağrı'nın efsane yönetmeni Mustafa Akad'ın oğlu Malek Akad idi.

Film, Malek Akad'ın çabalarıyla restore edilmiş halde (4K teknolojisi ve 2D ses kalitesiyle) 15 Nisan'dan (yarın) itibaren Türkçe dublaj ve alt yazılı seçeneğiyle yeniden gösterime girecek.

Böylece, çekildiği günden beri İslâmiyetin doğuşunu en iyi anlatan film olma ünvanını koruyan Çağrı, 45 yıl aradan sonra yeniden beyazperdede olacak.

Setinde 28 farklı milletten insanın çalıştığı filmin oyuncu kadrosunda Anthony Quinn, Irene Papas, Michael Ansara, Johnny Sekka, Michael Forest, Garrick Hagon ve Damien Thomas gibi pek çok usta isim yer alıyor.

Mustafa Akad'ın, 'Hem kendi çocuklarım, hem ümmetin çocukları, hem de tüm dünya insanları İslamiyet'in doğuşu hakkında doğru bilgi sahibi olsun diye yaptım' dediği Çağrı, zor şartlar altında çekilmiş bir filmdi.

Filmin her safhası olaylı geçti, öyle ki film setleri kimi zaman kolluk güçleri tarafından koruma altına alınmak zorunda kaldı.

Yahudi lobileri filmi engelleyebilmek ve İslam dünyasında infial yaratmak adına 'Peygamberin suretini gösterecekler' şeklinde tezviratlar yaydı.

Bunun üzerine film, İslam ülkelerinin tepkisini çekti; daha tamamlanmadan gösterim yasakları getirildi, pek çok ülkede Çağrı aleyhine eylemler düzenlendi.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin maddi destekleriyle çekilen, Mısır'daki Ezher Üniversitesi'nden 'İslam tarihine uygunluk' onayı alan film hakkında sonraki yıllarda ön yargılar kırılabildi ve İslam ülkelerinde birer birer gösterilmeye başladı.

O gün bugündür Çağrı, İslam'ın doğuşu üzerine çekilmiş en etkili film olma özelliğini muhafaza ediyor.

Çağrı'nın 1977'deki İstanbul galasına filmin yönetmen ve yapımcısı Mustafa Akkad'ın yanı sıra, Antony Quinn de katıldı.

Yaklaşık bir yıl boyunca gösterimde kalan 'Çağrı', gösterim hakları TRT tarafından satın alındıktan sonra Ramazan aylarının vazgeçilmezi oldu.

İlk gösteriminden 45 yıl sonra dahi sevilerek izlenen ve hayranlık uyandıran Çağrı'yı bu Ramazan sinemada görmenin heyecanını yaşayın derim.

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı açıldı... 15 gün ücretsiz olacak

Elazığ Palu'da maden ocağında göçük meydana geldi! 4 işçinin göçük altında kaldığı bildirildi

Türkiye'nin yerli savaş uçağı! KAAN ''görünmez'' olacak!