• $31,1209
  • €33,7971
  • 2035.66
  • 9329.64
7 Ekim 2021 Perşembe

Çağdaş sanatın kalbi

Türkiye'nin en köklü basın ve yayın organlarını çatısı altında bulunduran TürkMedya'nın da sponsorları arasında yer aldığı 16. Contemporary İstanbul sanat fuarı, Haliç'teki Tersane İstanbul'da başladı.

Ülkemizin önemli cemiyet dergilerinden Alem'in de bir fotoğraf sergisiyle yer aldığı fuarın ön izlemesi, sanat dünyasından yüzlerce insanı buluşturdu.

Contemporary Istanbul, 9 bin 500 metrekare kapalı ve 10 bin metrekare açık alanda, dünya çapında 57 galeri ve kurumu, sanatçı ve koleksiyoneri ağırlıyor.

Haliç manzaralı Tersane İstanbul'un ev sahipliği yaptığı etkinliğe katılanlara şöyle bir kulak misafiri oldum; genel şikayet, Tersane İstanbul'un sapa bir yerde olduğu yönündeydi.

Ancak bu tespite katılmak mümkün değil; bu olsa olsa, sanat ve sanatçıyı Taksim ve çevresinde görmeye alışmış olanların düşüncesidir, kaldı ki Sütlüce ve Haliç İstanbul'un orta yeri sayılır.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli de aynı kanaatte olmalı ki Tersane İstanbul'u 3 yıl önce gördüğünde çok heyecanlanmış, 'Burada çok güzel etkinlikler yapılabilir' diye düşünmüş.

Uluslar arası sanat fuarları kültürel manada ülkelerin boy aynalarından biridir.

Farklı coğrafyalardan pek çok galeri ve sanatçı da Contemporary İstanbul sayesinde Türk sanatçı ve eserleriyle karşılaşıyor, tanışıyor ve fikir sahibi oluyor; böylece birlikte yapılabilecek projelerin önü açılmış oluyor.

Bu fuar için Turizm Geliştirme Ajansı da katkı vermiş; böylelikle yurt dışından 24 basın mensubu İstanbul'a gelmiş.

Ali Bey'in söylediğine göre Alman bir gazeteci 'Bu dünyanın en iyi fuarı, ben bunu böyle yazacağım. Bir çağdaş sanat fuarı böyle bir ortamda böyle olmalı' demiş.

Belli ki bizimkilerin 'sapa' bulduğu Tersane, Alman gazeteciyi büyülemiş.

Bir de hayali var Ali Bey'in (ki uzak bir hayal olmamalı); şöyle diyor ''Artık insanların Venedik'e gittiğinde 'İstanbul gibi olmuş' demesini istiyorum."

Hayal et, çalış ve güven...

Dünyada çağdaş sanat fuarları cephesinde sıkı bir rekabet söz konusu.

Şu da var: Sanat eserleri, galeriler ve sanat ortamı fuarcılığın yüzde ellisi...

Diğer yüzde ellisi mi?

Şehrin kendisi, sunduğu hizmetler, ulaşım, yeme-içme servisi, sosyal alanlarda sunduğu deneyim vs; İstanbul'da fazlasıyla mevcut.

Nihayetinde Haliç sahilinde fuar deneyimi dünyanın başka hiçbir yerinde yaşanamaz. Çünkü bu güzellik, sadece İstanbul'a mahsus.

Unutmayın... 7-10 Ekim Contemporary İstanbul günleridir.

BİZİM YUNUS SEMPOZYUMU

Eyüpsultan Belediyesi, kültürümüzün temel taşlarından büyük mutasavvıf Yunus Emre'nin vefatının 700. yıl dönümü nedeniyle "Gelin Tanış Olalım" sloganıyla, UNESCO iş birliğinde "Bizim Yunus Sempozyumu" düzenliyor.

Sempozyum, 8 - 9 Ekim 2021 tarihleri arasında, Eyüpsultan Diyanet Sitesi Konferans Salonu'nda gerçekleşecek.

Eyüpsultan Belediyesi tarafından ayrıca, Prof. Dr. Abdurrahman Güzel'in kaleme aldığı 608 sayfalık Bizim Yunus kitabı da yayınlandı. Bununla birlikte, 11 şiir, 11 ilahi ve 11 türküden oluşan bir de albüm çıkarıldı.

ŞAHİNBEY KİTAP GÜNLERİ

Sanayi ve gastronomi şehri Gaziantep'te Güneydoğu Anadolu'nun en kapsamlı kitap fuarı 2 Ekim'de açıldı, 10 Ekim'e kadar da devam edecek.

Gaziantep merkez ilçesi Şahinbey Belediyesi'nin "Kitap Hayattır, Hayat Kitaptır" temasıyla gerçekleştirdiği Şahinbey Kitap Günleri'nde 105 yayınevi ve 28 yazar kitap dostları ile buluşuyor.

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

Atık lastikler geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor

Türkiye büyüklüğünde buz eridi! Antarktika'daki Türk Bilim İnsanlarından yeni rapor

Dünyanın en zor tekerlemesi! Söylerken çok zorlanacaksınız