• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
26 Şubat 2020 Çarşamba

Çağdaş sanat 'yara'ya parmak bastı

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen 28 Şubat temalı "Böyle Daha Güzelsin" sergisi Cuma günü İstanbul Gülhane Parkı’nın içinde yer alan Darphane-i Amire binasında açılıyor.

Sergiyi, basın ön gösteriminde, KADEM Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve serginin küratörü Yasemin Darbaz ile birlikte gezdik.

Sanatçılardan eserler hakkında bilgi aldık. Cuma gününden itibaren bir ay süreyle açık kalacak olan sergide 16 sanatçının eserleri yer alıyor.

28 Şubat 1997’de gerçekleşen ve hükümet değişikliğiyle sonuçlanan postmodern darbenin başörtülü üniversite öğrencilerine yaşattığı zulümlere odaklanıyor sergi.

Dolayısıyla çağdaş sanat, ilk kez bu denli geniş hacimde, 28 Şubat’ın açtığı yaralara parmak basmış oluyor.

Eserlerin suçlayıcı ve provokatif bir dil kullanmaktan ziyade, toplumsal hafızayı tazeleyen özelliği var.

Eserlerde imzası olan sanatçıların çoğu genç isimler. 28 Şubat ile ilgili hafıza aktarımına gençlerin dahil olması, süreklilik açısından önemli. Böylelikle gençler kendilerinden önceki kuşakların acılarına ortak oldular. 28 Şubat’ın baskı ve zulümlerine maruz kalan yaralı kalpler ise yalnız olmadıklarını hissettiler.

Sergide, 28 Şubat’ın siyasi gündemine mesafeli bir duruş var ancak diploması elinden alınanlar, öğrencilerin başlarını açmaları için üniversitelerde kurulan ikna odaları, üzeri toplu iğne ile kazınmış yüzlerin olduğu peruklu fotoğraflar, kimliksizleştirme çabaları, kabuslar, zulümler sanatın sağaltıcı dili ile yeniden hatırlanıyor.

Serginin adı bile başlı başına bir anlam ifade ediliyor. Dönemin muktedir güçlerinin başörtülü öğrencilere ‘Başını aç, çünkü böyle daha güzelsin’ diyerek çizdiği sınırları hatırlatan sergi bugüne şöyle sesleniyor: ‘Biz, arada ‘daha’ kelimesi olmadan da güzeliz’.

Bu yüzleşme çağrısına ortak olmak için yolunuzu 28 Şubat-28 Mart tarihleri arasında Darphane-i Amire’ye düşürün derim.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?