• $16,321
  • €17,4655
  • 973.586
  • 2418.1
20 Şubat 2021 Cumartesi

Bunlar da oluyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan sinema sektörüne 1 milyon 782 bin liralık destek geldi.

Senaryo, kısa film, animasyon film ve proje geliştirme türlerinde sağlanan bu katkı, aynı zamanda yılın ilk sinema destek paketi oldu.

35 senaryo ve diyalog yazım projesine 553 bin lira, 43 kısa film yapım projesine 799 bin lira, 7 animasyon film yapım projesine 200 bin lira ve 3 proje geliştirme projesine 230 bin lira olmak üzere toplamda 88 projeye 1 milyon 782 bin lira destek kararı alındı.

Desteklerin devamı da gelecek.

İlk uzun metrajlı kurgu film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, dağıtım ve tanıtım, ortak yapım ve çekim sonrası destek başvuruları mart ayı içinde, belgesel başvuruları ise nisan ayı içinde değerlendirilerek destek alan yapımlar açıklanacak.

Söz sinemadan açılmışken, sinema öğrencilerinin kısa film projelerini hayata geçirmeleri için 18 yıldır Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından düzenlenen "TÜRSAK Geleceğin Sineması" yarışma başvurularının 19 Mart'ta sona ereceğini de hatırlatmış olalım.

Bu arada, gelecek haftayı biraz sanatla güzelleştirmek isteyenler için birkaç sergiden de bahsedelim.

Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi, Şeyma Çınar'ın "Tezyin" Sergisi'ni ağırlıyor.

Çınar'ın yeni norm ve formlarla ürettiği tezhip ve minyatür çalışmalarından oluşan sergi, 17 Şubat'ta açıldı ve 26 Mart'a kadar da devam edecek. Sergi, hafta sonları hariç 10.00-20.00 saatleri arasında görülebilir.

İstanbul'da, geleneksel süsleme sanatlarından ebru için de bir sergisi var.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlisi ve ebru sanatçısı Ayşe Sözdemir Aşlamacı'nın ilk kişisel sergisi "Arşivden Sanata" dijital ebru sergisi çevrim içi ortamda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

47 eserden oluşan ve detaylı akademik bir çalışmanın ürünü olan sergi, 1 Mart'a kadar erişime açık olacak.

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının "Dijital Minyatür Sergisi" ise Marmaray Yenikapı İstasyonu'nda izlenime sunuldu.

Osmanlı sanat tarihinin önemli şahsiyetlerinden Nakkaş Osman'ın çeşitli eserlerinden oluşan sergide, "Surname-i Hümayun"daki 32 minyatür ve Surname'nin hikayesini anlatan üç boyutlu hologram film gösterimi yer alıyor.

Girişlerin ücretsiz olduğu sergi, hafta içi her gün 5 Mart'a kadar açık kalacak.

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu