• $13,7562
  • €15,6102
  • 789.624
  • 2037.26
23 Ekim 2020 Cuma

Boğaziçi'nde film başlıyor

Kısa sürede İstanbul’un en önemli uluslararası sinema etkinliklerinden biri haline gelen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali bugün itibariyla başlıyor.

Sinema çevrelerinin ilk başlarda uzaktan izlemekle yetindiği festival, gerek program seçkisindeki çeşitlilik, gerekse sinema sanatına damga vurmuş uluslararası çaptaki konuklarıyla dikkatleri üzerine çekti.

Boğaziçi Film Festivali, sekiz yıl gibi kısa bir sürede artık oturmuş, adından söz ettiren ve merakla beklenen bir etkinliğe dönüştü.

23-30 Ekim tarihlerinde düzenlenen festivalde bu yıl 30 ülkeden 60 filmlik bir seçki bekliyor sinemaseverleri.

Festival bu akşam saat 21:00’de Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında aynı anda gösterilecek olan ‘SUN CHİLDREN’ filmiyle başlayacak.

Günümüz İran sinemasının en şöhretli ve usta yönetmenlerinden biri olan Majid Majidi imzalı Sun Children, geçimlerini zorlukla sağlayan Ali ve üç arkadaşının hikayesine odaklanıyor.

Majidi’nin çocuk oyuncuları en iyi kullanan yönetmenlerden biri olduğu düşünülürse, (Cennetin Çocukları’nı hatırlayın) ilgi çekici bir filmle karşı karşıya olma ihtimalimiz yüksek.

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla düzenlenen festivalde yer alan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın bu yılki jüri başkanı koltuğunda ise yazar Tarık Tufan var.

Bu bölümde 10 yerli yapım Altın Yunus Ödülü için yarışacak.

Flaşbellek (Yön: Derviş Zaim), Gelincik (Orçun Benli), Gölgeler İçinde (Erdem Tepegöz), Kodokushi (Ensar Altay), Koku (Barış Gördağ-Yasin Çetin), Kumbara (Ferit Karol), Mavzer (Fatih Özcan), Nasipse Adayız (Ercan Kesal), Sadece Farklı (Ahmet Sönmez) ve Ölü Ekmeği (Reis Çelik) bu bölümde yarışacak filmler.

Kovid dolayısıyla HerŞeyeRağmen etiketiyle gerçekleşecek festival filmleri Avrupa yakasında Beyoğlu, Anadolu yakasında ise Kadıköy sinemalarında gösterilecek.

Öte yandan festivalin endüstri bölümü Bosphorus Film Lab, endüstrinin güncel ve dikkate değer konularını profesyoneller eşliğinde katılımcılarıyla çevrimiçinde buluşturacak.

DÖRT FİLM VİZYONDA

Bu arada festival dışında sinemalarda ne var ne yok, bir göz atalım.

Türkiye'deki sinema salonlarında bugün 2'si yerli olmak üzere 4 film vizyona girdi.

Derrick Borte'nin yönetmen koltuğunda oturduğu, Russell Crowe’lu gerilim ve aksiyon türündeki "Dengesiz", sinemaseverlerle buluşan filmler arasında...

Bir diğer film, Konstantin Konovalov imzalı ‘Son Kale Hacıbey’.

Ukrayna'nın Odessa kentinde çekilen, Türkiye, Ukrayna ve Gürcistan ortak yapımı film, 18. yüzyıl sonlarında yaşanan Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Osmanlı ve Tuna Siçi Kazaklarının Hacıbey Kalesi için verdiği mücadeleye odaklanıyor.

Bu yıl Golden Globe'da "En İyi Animasyon" ödülünü alan "Bay Link: Kayıp Efsane" (Yönetmen: Chris Butler) ve korku türündeki yerli film "El-Zebir" (Yönetmen: Sinan Uzun) haftanın diğer filmleri.

Şimdiden iyi seyirler…

<p class='MsoNormal'>Eda Cabul sordu, Hukukçu Cüneyd  Altıparmak cevapladı.</p>

FİYATLAR NEDEN ARTIYOR?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (09 Aralık 2021)

Ukrayna - Rusya sınırında endişelendiren görüntü!

Hangi araç sahibi ne kadar ödeyecek? 2022 yılı MTV oranı belli oldu