• $32,8778
  • €35,3903
  • 2493.83
  • 10708.8
28 Ocak 2020 Salı

Birlik Vakfı hüznü

1990’lı yıllarda epey faal bir Birlik Vakfı’mız vardı. Sultanahmet’e giden Bab-ı Ali Caddesi üzerinde Çemberlitaş’ı geçtikten hemen sonra sağ tarafta…

Kapısı her daim açık olan Birlik Vakfı’nda hemen her gün bir etkinlik olurdu. Konferanslar, kitap fuarları, çeşitli sanat kursları… Yazı atölyeleri… Gençlik yıllarıma denk gelen 90’larda, kalabalıkların içinden sıyrılıp nefes aldığımız kültürel bir atmosfer vardı burada.

Türkiye gündeminde hep önemli bir yer edinmiş olan gençlik teşkilatı Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) 1980 darbesiyle kapatılınca, MTTB’nin devamı olarak 1985’te faaliyete başlayan Birlik Vakfı bugün hala yerinde duruyor, ancak son yıllarda kapısını hep kapalı görüyorum. Bu yüzden önünden her geçişimde içimi bir hüzün kaplıyor. Gönlümün ışıkları sönmüş gibi hissediyorum.

Ne oluyor, neden böyle oluyor? 1990’larda ihtiyacımız olan kültür meseleler 2020’lere gelirken halledildiğinden ‘ihtiyaç fazlası’ konuma mı düştü vakıflarımız, derneklerimiz…

NEDEN KAPI KAPALI?

İçime dert olduğu için Birlik Vakfı İstanbul Şube Başkanı Hüseyin Öztürk’ü aradım. ‘Neden kapınız kapalı’ diye sordum. ‘Kapalı değiliz, her cumartesi konferanslarımız var’ dedi Hüseyin Bey. Ayrıca Vakfın dört yıldır tadilatta olduğunu ve tadilat işlerinin yeni tamamlandığını, birliğin başka binalarda da etkinliklerine devam ettiğini söyledi.

Hadi Birlik Vakfı tadilattaydı… Ancak yine de ben kültürel faaliyetlere 90’larda olduğu kadar önem verilmediği kanaatindeyim. O güzelim dernek ve vakıf binaları, eski hareketli günlerine geri dönse keşke.

Yoksa şairin dediği gibi mi?

‘Biz büyüdük de kirlendi dünya.’

<p>Olay, Battalgazi ilçesi Başharık Mahallesi'nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Toprak sok

Havalandırma boşluğuna düşen kuş kurtarıldı

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''